Галовий кліщ – ознаки появи, методи боротьби

Галовий кліщик ушкоджує виноград, грушу, яблуню, кизил, глід, горобину, айву. Найбільше шкоди галловий кліщ завдає молодим садам та розсадникам – втрати врожаю можуть сягати 95%. Це відбувається через те, що припиняється ріст, всихають ушкоджені бруньки.

Ареал галового кліща (Eriophyrs vitis P.) розповсюдження відповідає зонах вирощування винограду. Здебільшого ушкоджує запущені, необроблені виноградники. Також ушкоджує грушу, яблуню, кизил, глід, горобину, айву. Шкоду завдає як на стадії дорослої комахи, так і личинки.

Висмоктує клітинний сік з бруньок, листя, молодих зелених пагонів. Назва походить від округлих, 3 мм в діаметрі, бляшкоподібних гладких галів, які спочатку мають світло-зелений, а потім темно-коричневий колір. Внаслідок діяльності галлового кліщика губчаста паренхима тканини листка витягується, натомість стовпчаста – витягується. Клітини перетворюють на тонкі, довгі волокна у проміжках між ними селяться кліщі.

klisz_galovii_na_gruszi_1

Галові кліщі дуже дрібні, їх можна помітити тільки під мікроскопом — їх довжина 0,13-0,18 мм. Також легко зауважити наслідки їх діяльності — їх уколи призводять до дрібних, не білььших за голоовку шпильки здуть на пагонах та плодах біля чашечки. Особливо добре це помітно навесні — уражені бруники відстають у розвитку до 2тижнів, хоча є набагато більшими від здорових. Найбільше страждає середня та нижня частина крони.

Самки галлового кліща зимують під лусочками бруньок та у тріщинках кори в основі однорічних пагонів. Виходять із зимівлі навесні, коли розпускаються бруньки та розвиваються у тканині листя.

Найбільше шкоди галовий кліщик завдає молодим садам та розсадникам – втрати врожаю можуть сягати 95%. Це відбувається через те, що припиняється ріст, всихають ушкоджені бруньки.

klisz_galovii_na_gruszi_2

Заходи боротьби з галовим кліщем

Заходи боротьби з Галовим кліщем поділяються на агротехінічні, біологічні та хімічні. Щодо агротехнічних, то мова йде про:

– Збирання та знищення опалого листя.

– Сіянці та розплітники варто розміщувати мінімум за 300-500 м від зелених насаджень.

– Ретельно вибирати живці для окулірування, їх слід брати лише з неушкоджених кліщем, здорових рослин.

– Використовувати стійкі до галлового кліщика сорти груші.

– Варто підвищувати осмотичний тиск клітинного соку у листі, це досягається завдяки підвищеним дозам добрив.

Біологічними заходами захисту є оприскування дерев біологічними акарицидами. Також варто знезаражувати живці, це запобігає занесенню галлових кліщів. Для цього використовується препарат Актофіт 0,2% к.е. з робочою концентрацією 0,4%. Обробка триває протягом 30 хв. Якщо ж концентрацію підвищити до 0,5%, то на обробку піде лише 10 хв. Найкраще так робити під час літнього щеплення методом вічкування.

Хімічні засоби захисту: коли розпускаються бруньки, до цвітіння чи після його варто провести обробку акарицидами. Останню обробку треба робити після збору врожаю, до моменту початку зимівлі кліща — саме у цей час відбувається розселення кліщів.

Схожі записи