Чорна ніжка
“Чорна ніжка” проявляється в умовах підвищеної вологості, на залитих і ослаблених сіянцях, тому важливим є дотримання температурного режиму і поливу. Регулярне провітрювання парничка допоможе виростити якісну розсаду або укорінити нові рослини (пеларгонія).
Збудниками хвороби є грибки ( Olpidium і Pythium), які пристосувалися до існування в поверхневих шарах грунту. Вони харчуються залишками рослин, але доторкаючись до коріння і кореневої шийки живих рослин переходять на їхні тканини.
Розвитку чорної ніжки сприяє підвищена вологість грунту, загущені посіви, недостатнє провітрювання посівів і висока температура в приміщенні.
Найчастіше ця хвороба загрожує при живцюванні пеларгонії. Основи живців чорніють через зараження грибком Botrytis. Живці, які почорніли, якнайшвидше потрібно видалити. Щоб захворювання не з’явилося у інших, садити саджанці пеларгонії потрібно у більш дренажний грунт і не накривати плівкою.
Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.
Ознаки
Основною ознакою є захворювання на сходах насіння – з початку проростання насіння до фази появи 2-3 справжніх листків. Уражена коренева шийка рослини темніє в нижній частині стебла. При високій вологості через 4-6 днів після зараження, почорніла частина хворого стебла стає м’якою, ламається під власною вагою. Сходи в’януть і лягають.
Заходи боротьби
При поодиноких захворюваннях видаліть хворі сіянці, скоротіть поливи, давайте підсихати верхньому шару грунту, присипте грунт сухим піском, перлітом або попелом.
При великих збудниках захворювання терміново потрібно пікірувати здорові сіянців в новий грунт, далі поставити в тепле місце, забезпечити нормальну вологість, притінити від сонячних променів. Сіянці, які вже постраждали, викинути. Через 5-6 днів після того, як сіянці приймуться, їх можна поставити в більш прохолодне місце. Для першого поливу, у воду додайте фунгіцид за інструкцією.
Оскільки збудник хвороби зберігається на рослинних рештках, обов’язково простерелізуйте (у духовці 230 градусів 45 хв.) грунт перед посівом. Перед посівом обробіть насіння, замотавши у марлю і замочивши в розчині будь-якого фунгіциду за інструкцією, або замочивши насіння в темно-рожевому розчині марганцівки на 20-30 хвилин. Після марганцівки ретельно промити насіння.