Цілющі трави: шавлія лікарська

Шавлія – це цілюща трава, яка здивує вас різноманіттям лікувальних властивостей та спектром її використання.

Священна трава, еліксир довголіття, шавлія або сальвія це все назви одної рослини. Цілющі якості шавлії були відомі ще древнім єгиптянам. Але до нас рослина прийшла з Середземномор’ׄя. Сальвію згадує в своїх трактатах по лікуванню Гіппократ, називаючи її «рятівником життя».

Шавлія – це напівчагарник з численними чотиригранними густолиственими стеблами. В світі існує понад 700 видів цієї рослини, але з лікувальною метою використовують тільки два: шавлія лікарська і шавлія мускатна.

Лікарською сировиною у шавлії служать листя і верхівки рослини з квітками. У суцвіттях і листі шавлії виявлено 0,3-0,5% ефірного масла, в якому містяться линалоол, оцтова кислота, ароматичні смоли, пінен, мурашина кислота, флавоноїди, а також дубильні речовини. У насінні шавлії знаходиться близько 20% білка і 30% жирної олії, яка швидко висихає, а коріння шавлії мають в своєму складі кумарин.

Які цілющі властивості м’яти? Як та де посадити м’яту ?

Лікувальні властивості шавлії

Рослині притаманні яскраво виражені протизапальні, антимікробні, кровоспинні, загальнозміцнюючі властивості, а також шавлія здатна підвищувати секреторну активність шлункового тракту, збільшувати виділення шлункового соку і зменшувати потовиділення. Лікарські властивості цієї шавлії зумовили її застосування в терапії захворювань печінки, нирок, різних вірусних інфекцій. Шавлія лікарська також добре підходить для лікування ангіни, бронхіту, паротиту, гінгівіту, радикуліту, поліартриту, невриту, діабету, гінекологічних і шкірних хвороб, ран, виразок, фурункулів, опіків, астми і багато чого іншого. Цей список можна ще дуже довго продовжувати.

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

У народній медицині шавлія застосовується:

  • У боротьбі із захворюваннями легенів, в тому числі з такими важкими, як туберкульоз.
  • Через м’який сечогінний і дезінфікуючий ефект шавлія використовується при запаленні сечовивідних шляхів – пієлонефрит, цистит.
  • Високий вміст фітогормонів робить шавлію хорошим лікарським засобом для лікування від хвороб жіночої статевої сфери. Його призначають при важких проявах клімаксу (припливи, нервозності, пітливості), при безплідді (естроген на недостатність).
  • Через кровоспинний ефекту він використовується при тривалих і рясних місячних.
  • Шавлія входить до складу грудних зборів, які застосовуються для полегшення кашлю при бронхітах, запаленні легенів.
  • Шлункові збори з цією рослиною допомагають при здутті живота, мають жовчогінні властивості, стимулюють апетит і перистальтику всіх відділів травного тракту.
  • Зовнішньо шавлію застосовують при грибкових ураженнях шкіри, гнійних ранах, псоріазі, опіках, обмороженнях.
  • Сидячі ванночки на основі відвару цієї рослини зменшують запалення і кровотечі при геморої.
  • Шавлія – хороший стимулятор імунітету, крім того, вона поліпшує пам’ять, підсилює увагу і збільшує працездатність.

У косметології шавлія теж знайшла собі застосування:

  • Для аромотерапії в основному використовують ефірну олію шавлії. Вона застосовується як засіб, що знімає стрес, заспокоює головний біль, що приносить рівновагу і почуття задоволеності.
  • Відваром шавлії споліскують волосся, це надає їм блиск, позбавляє від лупи і жирного блиску, стимулює їх зростання.
  • Антибактеріальні властивості роблять цю рослину незамінним помічником при лікуванні юнацької вугрової висипки.
  • Екстракт шавлії лікарської входить в багато засобів по догляду за молодою шкірою обличчя, схильної до жирності.
  • Компрес з відвару шавлії на область очей допоможе позбутися від темних кіл і зробити погляд сяючим.
  • Ефірна олія шавлії використовується при складанні ароматів в парфумерії. Крім того, вона має властивість закріплювати інші ефірні масла які легко руйнуються, що дозволяє створювати стійкі парфуми, туалетні води і одеколон.

Використовують також шавлію і в кулінарії, як приправу до м’яса і соусів, як основу для чаїв , настоїв, вермутів ту інше. Але через сильний аромат і смак треба робити це з обережністю.

Вирощування шавлії в домашніх умовах

Шавлія – це також невибаглива багаторічна, декоративна рослина , яку можна вирощувати в домашніх умовах.

Сальвія краще проростає в пухких або нейтрально слабо кислих ґрунтах, тому можна сміливо купити для неї субстрат для кімнатних рослин в будь-якому магазині. Тільки зверніть увагу на рівень pH на етикетці, він повинен бути не більше 7. Горщик для вирощування слід підібрати досить великий. Найбільш оптимальною буде ємність об’ємом 10-15 літрів. Це обумовлено будовою кореневої системи рослини, що вимагає простору. Також вам буде потрібно дрібна галька або керамзит для забезпечення хорошого дренажу. Якщо у вас немає можливості відразу висадити шавлію у великий горщик, можна на перших порах скористатися наявними, але, як тільки кущик підросте, краще його пересадити. Роблять це шляхом перевалки, намагаючись не пошкодити коріння, восени або навесні.

viroszuvannya_shavlii

Шавлію можна виростити в домашніх умовах вегетативним способом (живцями) або за допомогою насіння. У першому випадку – необхідно зрізати гілочку довжиною 10 см. Видаліть всі дрібні листя і відростки. Стебло майже повністю помістіть в воду і почекайте. Через два тижні з’являться корінці (2-3 см), і ви зможете посадити рослину в ґрунт. У другому варіанті – виберіть якісні, майже чорні насінини шириною 3 мм. Насіння можна попередньо не обробляти, а можна замочити або протримати в холодильнику добу. Далі помістіть їх на 2-3 мм в пухкий, багатий, попередньо зволожений ґрунт. Забезпечте температуру в + 20-25 ° С і хороше освітлення; регулярно, але помірно поливайте. Через 2-4 тижні насіння зійде.

Так як шавлія любить світло і тепло, то найкращий час, коли варто його сіяти, – це кінець весни.

Шавлія любить вологу, її варто часто обприскувати і стежити, щоб субстрат був вологим (рясно, але рідко поливайте). М’яка вода не є обов’язковою. Один раз в місяць поставте рослину під душ. Не перестарайтеся, при надмірному поливі рослина виросте з менш вираженим ароматом або, в гіршому випадку, у нього загине коріння.

У перший рік вирощування урожай цієї пряної трави можна збирати у вересні, після того, як рослина відцвіте. Обривають тільки нижні листочки. На другий рік і в наступні листя слід обривати не більше 2-3 разів з початку періоду цвітіння до глибокої осені. Листя шавлії можна використовувати як в свіжому, так і сушеному вигляді. Висушують листя в теплому сухому темному місці, або в духовці при температурі не вище +50 градусів. Зберігають висушену шавлію в скляних закритих кришками банках.

Схожі записи