Як вибрати місце для грядки

Якщо ви недавно придбали ділянку, і ще не знаєте як спланувати перші грядки – не впадайте у відчай. Ми допоможемо вам звернути увагу на основні моменти, необхідні для створення городу вашої мрії.

Отже, у вас у володінні з’явилася ділянка за містом. Ви вже напевно знаєте, що вирощування зелені та овочів вимагає терпіння і працьовитості. Хочеться швидко перекопати грунт, зробити грядки і щось посадити. Для початківців, процес вирощування овочів з насіння видається дуже легким: купив насіння, кинув їх в землю, полив і чекаєш сходів. Однак без знання азів догляду за рослинами і принципів вирощування ви ризикуєте отримати масу проблем замість бажаного врожаю. Ми розповімо про те, як їх уникнути.

storoni_na_dylyancy

Огляд ділянки

Настав час подивитися на ділянку “іншими очима”. На які сторони світу вона орієнтована? Чи достатньо світла потрапляє на ділянку протягом дня, чи не закривають її дерева і споруди? Наскільки ділянка захищена від вітру? Який грунт там переважає? Відповідаючи на ці питання, ви повинні скласти план дій, чітко розставити все по пунктах.

Місце для городу на ділянці

Влітку сонце повинно освітлювати ділянку для городу мінімум 8-10 годин.

Місце для городу повинно бути рівним, вибране з таким розрахунком, щоб на нього попадало максимальна кількість світла протягом дня. Місце під грядки не повинно бути в низині – буде накопичуватися вода, але, і височина нам не підходить – вологи буде постійно не вистачати у грунті.

Вибирайте рівнинні місця.

sklad_gruntu_na_dilyanci

Аналіз грунту

Щоб отримати багатий врожай, нам потрібно знати склад грунту на грядках, щоб визначити ті культури, які можна буде на них вирощувати. Для початку потрібно визначити її склад і кислотність.

Отримати точні дані про склад грунту допоможе спеціальний детальний аналіз, який зазвичай проводять фахівці. Але приблизну інформацію можна зібрати і своїми силами. Будь-який грунт – це суміш піску, перегною та глини. Структуру і властивості грунту (і, що найважливіше – родючість) визначає те, в яких пропорціях представлені ці три компоненти. “Хороший” грунт має достатню водо- і повітропроникність, краще зберігає тепло, вологу і поживні речовини.

Які типи грунту зустрічаються на ділянках

 • Піщані. Вони швидко прогріваються, добре вентилюються і їх досить легко обробляти. Але такий грунт швидше промерзає, в ньому погано затримується вода, а поживні речовини швидко вимиваються, тому піщані грунти вважаються бідними. Визначити його досить просто: зовні піщаний грунт – це сухий порошок, який розсипається в руках. Якщо його трохи намочити, то видно, як вода різко і швидко вбирається.
 • Супіщані. У таких грунтах містяться пісок і глина, тому вода в них затримується трохи довше. При змочуванні, можна виділити окремі щільні “ковбаски”, які швидко розсипаються в руках.
 • Глиняні грунти. Такий грунт володіє “сповільненою” реакцією. Він досить довго зберігає вологу, весною повільніше прогрівається, менше промерзає у холодну пору року. У ньому добре зберігаються добрива і поживні речовини, що забезпечують рослинам необхідне харчування. Розтерти глиняний грунт в пальцях можна з великими труднощами, а при намоканні з грудки глини можна легко зліпити “ковбаску” або кільце.
 • Суглинні грунти є “золотою серединою” серед всіх типів грунтів. Всі три компоненти – глина, мул, пісок – в них містяться приблизно в рівних пропорціях. Саме суглинний грунт ідеально підходить для вирощування овочів, оскільки забезпечує хороші дренажні та вологоутримуючі властивості.
 • Суглинні грунти бувають трьох підвидів: легкі, середні і важкі. Щоб визначити визначити підвид суглинних грунтів нам допоможе мокра грудка грунту (для цього треба змочити грудку грунту).

  Легкі. З легких суглинних грунтів не вийде зробити “ковбаску” – вона розсиплеться на окремі частини.

  Середні. З середніх суглинних грунтів – “ковбаска” вийде, яке теж розпадеться на частини.

  Важкі. А ось з важких суглинних грунтів можна згорнути “ковбаску”, і на ній тільки місцями будуть помітні тріщини.

 • Торф’янисті грунти – це непоганий, але недовговічний природний матеріал. Такі грунти утворені на місці боліт з рослинних залишків і відмінно накопичують вологу, затримуючи її біля коріння рослин. Втім, торфовища мають високу кислотність і рідко містять корисні речовини, що призводить до дефіциту магнію і виникненню грибкових захворювань. При намоканні і спробі стиснути шматок торф’яного грунту – нагадує щільну губку.

Як підготувати грядку під овочеві культури, читайте у розділі “сад, город”

ph_gruntu

Як визначити кислотність грунту

Тест кислотності дозволяє визначити характеристики грунту з великою точністю.

Тепер поговоримо про кислотності. Грунт будь-якого виду може бути слабокислим, нейтральним або лужним. Для овочів оптимальним вважається рівень pH 6,5-7. Якщо показники знаходяться в районі 4 – 6,5 – це вказує на кислий грунт, а між 7 і 9 – на лужний грунт.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

 • Спосіб 1. За допомогою pH-тестера. Це спеціальний прилад, який продається в садових центрах і дозволяє з високою точністю виміряти рівень кислотності на ділянці.
 • Спосіб 2. Киньте жменю землі в ємність з оцтом. Якщо на поверхні з’являться бульбашки, значить грунт нейтральний. Якщо до них додасться шипіння і піна, то це означає, що грунт кислий.

Планування грядок

Починайте з невеликих грядок, щоб оцінити свої сили і приблизну врожайність.

 • Розташування. Грядки краще розташовувати з півдня на північ. Але найважливіше, щоб на них потрапляло максимальна кількість світла і волога затримувалася хоча б на короткий час.
 • Форма. Найпростіший варіант – прямокутні грядки. Можна, звичайно, зробити і фігурні, але перекопувати і доглядати за ними складніше.
 • Висота. У перші кілька сезонів, поки ви будете набиратися досвіду, використовуйте звичайні грядки, що злегка піднімаються над землею. Потім можна перейти до високих грядках – висотою до 40-50 см. Навесні вони швидше прогріваються, восени пізніше охолоджуються, і врожайність на них вища.
 • Стежки між грядками. Між грядками повинна залишатися невелика смужка незадіяної землі – стежка. Зазвичай грунт між грядками втоптують, ширина стежки – 30- 40 см. Якщо ви грядкам робите дерев’яне обрамлення, відстань між такими грядками повинна бути 40- 50 см. Згодом такі стежки, можна засипати гравієм(15 см), або посіяти траву.
planuvannya_gorodu1

Які рослини посадити на грядці

В першу чергу на грядках садіть ті рослини, які не потребують постійного догляду.

Ось кілька корисних порад початківцям садівникам:

 • не висаджуйте відразу багато рослин. Потренуйтеся на декількох найпростіших, заодно оціните врожайність грунту;
 • грунт для висаджування повинен бути вологим, пухким і містити органічні добрива;
 • купуйте свіже насіння тільки у офіційних дилерів і виробників;
 • дотримуйтесь рекомендацій, щодо часу висаджування насіння.

Які рослини слід висаджувати, щоб гарантовано отримати врожай:

 • Зелень (листовий салат, латук, шпинат, крес-салат). Ці культури настільки невибагливі, що деякі навіть висаджують їх вдома і тримають в горщиках на вікні, балконі або в вертикальних грядках. Їм потрібен мінімум грунту і бур’яни особливо не страшні – широкі листя пригнічує їх, не даючи розростатися. Зелень любить сонячне світло і помірний полив. Приступати до висаджування потрібно ранньою весною, висаджуючи насіння прямо в грунт;
 • Редис. Ще одна невибаглива культура. Редис стійкий до весняних заморозків, а висаджують його зазвичай в квітні, ледь верхні шари грунту звільняться від снігу та вологи. Насіння висаджують на глибину 1,5-2 см на відстані 4-5 см один від одного. Не допускайте перезволоження грунту і стежте, щоб на рослину потрапляло максимальну кількість сонячного світла;
 • Горох. Цій культурі потрібна підтримка у вигляді опори, а в іншому вона здатна сама себе забезпечити всім необхідним. Горошинки садіть в землю на глибину близько 1 см, поливайте пару раз в тиждень і скоро ви побачите, як він почне витягуватися вгору, чіпляючись за опору.
 • Квасоля. Хоча вона і відноситься до теплолюбних культур, але досить швидко росте, не вимагає догляду. Подбайте про опору, для цього насіння квасолі садять біля сітки, або висаджують навколо жердини. Або, посадіть шпарагівку, їй опора непотрібна
 • Картопля. У перші рік-два обов’язково спробуйте посадити картоплю. При висаджуванні в середині травня до кінця серпня можна зібрати перший врожай. Картоплини садять в лунки на глибину близько 20 см, залишаючи між ними відстань 50 см. В процесі росту досить кілька разів присипати землю до пагонів і помірно поливати їх.

Серед інших порівняно нескладних для вирощування культур назвемо: буряк, часник, морква, цибуля і кабачок. А ось починати з томатів, селери, огірків і капусти не рекомендуємо.

Надалі враховуйте, що до тіньолюбних рослин відноситься капуста, огірки, буряк, редис, горох і боби. У напівтемних ділянках садять м’яту, шавлію, цибулю і петрушку. А на сонячних ділянках прекрасно себе почувають томати, баклажани і перець.

Успіху!

Схожі записи