Матіола: вирощування з насіння, догляд

Матіола – це красива і ароматна рослина, яка може стати прикрасою будь-якого саду. Вирощування матіоли з насіння не вимагає особливих навичок і знань. Завдяки своїй невибагливості, вона може вирощуватися навіть початківцями квітникарями.

Матіола ( Matthiola ) – це однорічна або дворічна рослина, яка відноситься до сімейства Хрестоцвіті. Вона має сильний, приємний аромат, який поширюється ввечері і вночі. Матіола широко вирощується як декоративна рослина, а також для вигонки в теплицях.

Матіола або левкой– це трав’яниста рослина заввишки від 20 до 80 см. Листя чергове, просте, ланцетне або яйцеподібне. Матіола цвіте з червня до жовтня. Квітки зібрані в кисті або волоті. Вони можуть бути простими або махровими, різноманітних кольорів: білого, жовтого, рожевого, червоного, фіолетового, бузкового. Квітки зрізають ввечері, коли вони повністю розпустилися. Для зберігання їх поміщають у воду і ставлять у прохолодне місце.

matiola_4

Види матіоли

 • Існує близько 50 видів матіоли, але в культурі найчастіше вирощують такі:
 • Матіола дворога (Matthiola bicornis)– однорічна рослина з великими білими або рожевими квітками.
 • Матіола нічна (Matthiola incana) – однорічна рослина з дрібними білими, жовтими, рожевими або червоними квітками.
 • Матіола сива (Matthiola incana var. sempervirens) – дворічна рослина з великими білими, рожевими або червоними квітками.
matiola_3

Вирощування матіоли з насіння

Вибір насіння

 • При виборі насіння матіоли слід звернути увагу на такі фактори:
 • Сорт. Існує багато сортів матіоли, які відрізняються за висотою, розміром квіток, кольором і терміном цвітіння.
 • Дата упаковки. Насіння, яке упаковано в поточному році, має більшу схожість.
 • Термін зберігання. Насіння матіоли має термін зберігання 3-4 роки.

Посів насіння матіоли

Насіння матіоли можна висівати в відкритий ґрунт або розсаду.

Для посіву в відкритий ґрунт насіння висівають рано навесні, коли температура повітря досягне +10 °C. Глибина посіву – 1-2 см. Сходи з’являються через 10-15 днів.

Для раннього цвітіння матіолу можна вирощувати розсадою. Насіння висівають у ящики або контейнери в середині березня. Сходи пікірують через 2-3 тижні після сходів. У відкритий ґрунт розсаду висаджують у другій половині травня.

matiola_1

Догляд за розсадою матіоли

Розсаду матіоли слід вирощувати в світлому, теплому місці. Поливати її потрібно регулярно, але не надмірно. Не допускати застою води в ґрунті.

Через 2-3 тижні після посіву розсаду підживлюють мінеральними добривами. Для цього використовують комплексне мінеральне добриво з підвищеним вмістом азоту.

Висадка в відкритий ґрунт

Розсаду матіоли висаджують у відкритий ґрунт, коли мине загроза заморозків. Відстань між рослинами – 20-25 см.

Як доглядати за матіолою

 • Матіола – ну зовсім невибаглива рослина, яка не вимагає особливого догляду. Однак для того, щоб вона добре цвіла, необхідно забезпечити їй наступні умови:
 • Світле, сонячне місце.
 • Родючий, пухкий, добре дренований ґрунт.
 • Матіолу слід поливати регулярно, але не надмірно. Не допускати застою води в ґрунті.
 • Підживлення мінеральними добривами 2 рази на місяць. Для цього використовують мінеральні добрива з підвищеним вмістом фосфору і калію.

Боротьба зі шкідниками і хворобами

Матіола може уражатися такими шкідниками, як попелиця, тля, трипси, а також хворобами, як борошниста роса, чорна ніжка, іржа. Для боротьби зі шкідниками і хворобами використовують інсектициди та фунгіциди.

Схожі записи