Tabernaemontana

Табернемонтана – догляд

Табернемонтана (лат. Tabernaemontana) – це багаторічна рослина, що належить до сімейства Кутрових (Apocynaceae). Її назва походить від імен німецьких ботаніків Якоба Теобальда Табернемонтана та Базиліуса Беслера.

Ця рослина може мати форму куща або невеликого дерева, висотою від 1 до 5 метрів. Її листя еліптичні, щільні, шкірясті, з блискучою темно-зеленою верхньою стороною і світло-зеленою нижньою.

Квіти табернемонтани – це справжня окраса рослини. Вони великі, воскові, з 5-7 пелюстками, розташовані поодиноко або у щиткоподібних суцвіттях. Їх забарвлення може бути білим, кремовим, жовтим або рожевим, а деякі види мають приємний аромат жасмину або ванілі.

Плоди табернемонтани – це циліндричні або овальні стручки, що містять насіння з пухнастою периною.

Види табернемонтана

Існує близько 30 видів табернемонтани, поширених в тропічних і субтропічних регіонах Азії, Африки та Америки. Ось деякі з найвідоміших:

  • Табернемонтана діваріката (Tabernaemontana divaricata): вічнозелений кущ з білими квітами та приємним ароматом. Цей вид родом з Індії та Південно-Східної Азії.
  • Табернемонтана флорибунда (Tabernaemontana floribunda): кущ або невелике дерево з білими або кремовими квітами. Цей вид родом з тропічної Африки.
  • Табернемонтана емері (Tabernaemontana heyneana): вічнозелений кущ з жовтими квітами. Цей вид родом з Індії.
  • Табернемонтана цимоза (Tabernaemontana cymosa): кущ або невелике дерево з білими квітами та приємним ароматом жасмину. Цей вид родом з Карибського басейну.

Як доглядати за Табернемонтаною

Табернемонтана – це досить вибаглива рослина, яка потребує теплого, вологого клімату та яскравого світла. Її можна вирощувати в кімнатних умовах або у відкритому ґрунті в регіонах з м’якою зимою.

Освітлення для табернемонтани:

Табернемонтана потребує яскравого, розсіяного світла протягом дня. Прямі сонячні промені можуть обпалити листя, тому в спекотні години рекомендується притінення. Деякі види добре переносять півтінь, але цвітіння в таких умовах буде менш рясним.

Температура для табернемонтани:

Оптимальна температура для табернемонтани 18-25°C протягом року. Рослина не виносить заморозків і різких перепадів температур. Взимку рекомендується знизити температуру до 15-18°C для стимуляції цвітіння.

Як поливати табернемонтану:

Полив повинен бути регулярним, але помірним. Ґрунт має встигати просихати між поливами. Використовуйте м’яку, відстояну воду кімнатної температури. Перезволоження може призвести до загнивання коренів.

Вологість повітря для табернемонтани:

Табернемонтана любить підвищену вологість повітря. Регулярно обприскуйте листя рослини. Ви можете також розмістити горщик з табернемонтаною на піддоні з галькою і водою, не опускаючи дно горщика в воду.

Як підживляти табернемонтану:

Протягом вегетаційного періоду (з весни до осені) рекомендується підгодовувати табернемонтану комплексним добривом для кімнатних квітів раз на 2-3 тижні. Взимку підживлення припиняють.

Обрізка табернемонтани:

Регулярна обрізка необхідна для формування крони та стимуляції цвітіння. Обрізайте табернемонтану навесні, видаляючи слабкі, витягнуті та старі пагони. Також можна обрізати рослину після цвітіння, щоб стимулювати нове цвітіння.

Коли та як пересаджувати табернемонтану:

Пересадку табернемонтани проводять раз на 2-3 роки, коли коренева система повністю заповнить горщик. Найкращий час для пересадки – весна. Вибирайте горщик на 1-2 розміри більше попереднього, з дренажними отворами в дні. Використовуйте пухкий, водопроникний ґрунтовий мікс, багатий на органічні речовини.

Важливо: Не пересаджуйте табернемонтану під час цвітіння. Якщо рослина сильно розрослася, можна провести часткову заміну ґрунту, обережно видаляючи старий ґрунт з верхнього шару і замінюючи його свіжим.

Розмноження табернемонтани:

Табернемонтану можна розмножувати живцюванням або насінням, прикопуванням.

Живцювання:

Виберіть здорові зелені живці довжиною близько 10 см з 2-3 парами листків. Зробіть зріз під гострим кутом під нижнім вузлом. Видаліть нижнє листя з живця. Занурте зріз живця в укорінювач і посадіть його в пухкий, вологий ґрунт. Накрийте живець плівкою або скляною банкою для створення вологого мікроклімату. Регулярно поливайте ґрунт, щоб він залишався вологим, але не перезволоженим. Провітрюйте міні-парник щодня протягом декількох хвилин. Пересадіть живці в окремі горщики після появи коренів (приблизно через 4-6 тижнів).

Насінням:

Зберіть насіння з зрілих плодів табернемонтани. Замочіть насіння в теплій воді на 24 години. Посійте насіння в пухкий, вологий ґрунт. Накрийте посіви плівкою або скляною банкою. Регулярно поливайте ґрунт, щоб він залишався вологим. Провітрюйте міні-парник щодня протягом декількох хвилин. Після проростання сіянців пересадіть їх в окремі горщики.

Шкідники та хвороби:

Табернемонтану можуть вражати щитівки, павутинний кліщ, борошниста роса та сіра гниль.Регулярно оглядайте рослину на наявність шкідників і хвороб. При перших ознаках проблем вживайте відповідних заходів (обробка інсектицидами або фунгіцидами).

Поширені помилки в догляді:

  • Недостатнє освітлення: може призвести до слабкого цвітіння, витягування стебел і блідого забарвлення листя.
  • Перезволоження: може викликати загнивання коренів і грибкові захворювання.
  • Недостатнє удобрення: може призвести до слабкого росту, блідого забарвлення листя і дрібних квітів.
  • Низькі температури: можуть спричинити опадання листя і призупинення росту.

Схожі записи