Кактус Пустельний – догляд

Кактус – вічнозелена рослина, яка має соковиті стебла з колючками-ареоли, належить до роду суколентних. Ареоли – це колючки і волосинки на стеблах кактуса. Кактуси родом з Америки, у природі вони ростуть у пустелі, гарно цвітуть, чудово переносять посуху і тривалу спеку.

collage_plodi_kaktusa

До появи кактусів в Америці, аборигени використовували кактуси для їжі, як ліки і для будівництва. У Мексиці їх вживають у їжу, як фрукти; є також плантації для вирощування плодів кактуса.

У нас, в Україні, кактуси зустрічаються як декоративні рослини. Ми звикли бачити кактуси у формі маленьких круглих чи видовжених колючих куль. У природі кактуси бувають деревоподібні – кущисті часом не відрізняються від звичайних дерев; стовпоподібні – здалеку виглядають як багатометрові розгалужені стовпи; ампельні – з зігнутими до землі стеблами; ліаноподібні – ростуть на скелях, на камінні, на землі і на деревах; лісові кактуси -зовсім несхожі на пустельні кактуси і ростуть на деревах.

cactus111

Догляд пустельних кактусів

При правильному догляді і своєчасній пересадці кактуси будуть виглядати здоровими і будуть милувати ваше око своїм незвичним цвітом. Потрібно пам’ятати, що кактуси відрізняються від інших кімнатних рослин, тому надлишок води у грунті може стати причиною загибелі кактуса, а літня спека і пересушений грунт – «відправлять» кактус у сплячку. Щоб кактуси добре росли в домашніх умовах і цвіли, їм потрібна низька температура узимку, а влітку – притінене місце, помірна температура (до 25 градусів) і достатній полив.

kaktus_doglyad

Температура повітря для кактусів

Температура має бути помірна з весни до осені. Взимку потрібно підтримувати температуру в межах 15-18 градусів, деякі кактуси мають здатність витримувати 5 градусів. Але кактуси, які знаходяться на підвіконні в не опалювальній кімнаті у холодні ночі краще перенести у більш тепліше місце. Кактуси Cepha-locereus senilis і Espostoalanata не витримують нижчої температури ніж 15 градусів.

Яскравість світла для кактусів

Кактуси світлолюбиві, потребують яскравого розсіяного світла, особливо зимою.

pestelni_kaktusi

Полив і вологість повітря для пустельних кактусів

Основне правило поливу: краще не долити, аніж перелити. Весною полив починають збільшувати, в період квітень – серпень полив повинен бути таким, як у звичайних кімнатних рослин ( за умови, якщо у кімнаті сонячно і тепло) – в міру висихання землі. Поливати кактуси потрібно м’якою і теплою водою. В кінці літа полив поступово зменшують, а з середини осені поливають дуже рідко і потрохи (столовими ложками).

Обприскування кактуси не потребують (крім Cleistocactus можна обприскувати), у жаркі задушливі дні обприскують не рослину, а навколо неї.

peresadka_kaktusa

Грунт та пересадка пустельних кактусів

Для кактусів, в основному, використовують земляні суміші в рівних частинах компосту і піску з додаванням вугілля і торфу. Така суміш землі є пухкою, повітряною і достатньо вологою. Хімічний склад землі, для різних видів кактусів, потребує, в рівних співвідношеннях, органічних і мінеральних компонентів, проте кислотність повинна бути низькою.

Молоді кактуси пересаджують щороку, 3-4-річні – раз на кілька років. Пересадку краще робити на початку періоду вегетації. Новий горщик повинен бути на 1см більший ніж попередній. Перед пересадкою (за два-три дні) кактус не поливати, земля легко обсиплеться з коренів. Щоб витягнути колючий кактус з горщика, обмотайте його папером. Кілька днів після пересадки не поливати і не ставити на сонце. Вибір горщика для кактуса повинен відповідати розміру кореневої системи. Якщо у кактуса невеликої довжини коріння-вибирайте низький горщик, а кактусам з більшим корінням потрібен більш глибокий горщик. Кактуси вирощують в пластмасових (земля пересихає повільніше, в такі горщики краще садити молоді рослини, які укорінюються) горщиках, але це зовсім необов’язкова умова, горщик може бути глиняний (земля швидше пересихає і охолоджується після поливу) або скляний (використовується в більшості для декору). У будь-якому горщику обов’язково повинен бути дренажний отвір для зливу зайвої води – це, мабуть, одна з найбільш важливих умов для вирощування сукулентів.

collage_rozmnozhennya_kaktusiv

Розмноження пустельних кактусів

Більшість видів пустельних кактусів розмножуються вегетативно весною або літом. Живці кактуса зрізують (у них вже є зародкові корінці), підсушують протягом 2-4 днів перед висадкою у суміш на торф’яній основі, через деякий час у кактуса розвинеться коренева система.

Також розмножують кактуси насінням. Вирощування кактусів з насіння – серйозна і досить клопітка робота. Перш за все, куплене насіння потрібно продезинфікувати в розчині марганцівки. Далі насипати землю невеликим шаром до 1 см і розкласти насіння. Земля повинна бути постійно вологою, тому її потрібно прикрити склом або плівкою – це створить відповідні умови для проростання насіння. В залежності від виду кактуса і якості насіння, тривалість проростання може тривати від доби до декількох місяців. Як тільки у рослин з’являться перші колючки, їх потрібно пікірувати в поодинокі горщики у більш поживний субстрат. У віці декількох місяців молоді кактуси потребують такого самого догляду як і інші кактуси. Бажано сіяти насіння в кінці зими, щоб сходи з’явилися на початку весни.

cactus_cvitinnya

Цвітіння кактуса

Як змусити кактус зацвісти?

Період цвітіння у багатьох кактусів не співпадає з періодом активного росту.

Деякі кактуси (Lobivia, Parodia, Notocactus…) у молодому віці досить часто цвітуть, а інші такі як Opuntia та Cereus рідко тішать своїм цвітом. Цвітіння кактусів можна чекати приблизно в 3 – 4-х річному віці, далі вони повинні зацвітати кожного року. Секрет цвітіння кактуса в молодих пагонах, у яких закладені квітучі бруньки, а це потребує правильного догляду літом і взимку. Для стимуляції цвітіння кактуса дуже важливо тримати рослину у тісному горщику.

Схожі записи