|

Як доглядати за акваріумними рослинами

Будь-який акваріуміст, який тримає вдома рибок, рано чи пізно задумується над тим, що добре було б кинути в акваріум кілька рослинок. І це не дивно. По-перше, логічно, коли риба плаває поряд з рослинами, адже саме так відбувається в живій природі. По-друге, рослини на будь-який смак зараз є у відкритому доступі. По третє, в мережі є величезна кількість неймовірно красивих рослинних акваріумів, побачивши які, просто неможливо залишитися байдужим. Виникає нестримне бажання мати вдома щось хоч приблизно схоже.

Навіть найменша, але жива рослинка в акваріумі, надає йому іншого, цікавішого та більш природного вигляду. Часто початківці називають акваріумні рослини водоростями, але це зовсім неправильно! Водорості – саме те, чого не потрібно мати в акваріумі, це нижчі різновиди рослин. Це шкідливі обростання на склі, камінні, декораціях і рослинах. Їх поява сигналізує про певні проблеми у воді.

Штучні й живі рослини в акваріумі. Що вибрати?

Існує безліч штучних рослин для акваріума всіх форм, розмірів і кольорів, які подекуди нагадують живі. То чому б не задекорувати акваріум такими рослинами? Він завжди буде красивим, і навіщо ускладнювати собі життя живими рослинами, які потребують догляду й не відомо, чи взагалі приживуться? – спитаєте ви.

Звичайно, штучні рослини мають право на життя, і багато хто декорує акваріуми саме ними. Часто такі стоять у кафе, барах, ресторанах чи залах торгових центрів. Світло в цих акваріумах можна вмикати не часто, рибам воно особливо не потрібне, на відміну від живих рослин. Звичайно, вони потребують менше догляду, хоча з часом такі декорації обростають водоростями і втрачають свою первісну естетику.

Тут питання в тому, що саме ви прагнете отримати – статичну картинку чи повноцінну частинку природи, яка щодня змінюється і розвивається. Рослини оживлюють сам акваріум. Без них акваріум – це лише банка з водою та рибою.

На відміну від штучних, живі рослини виконують не тільки декоративну функцію, вони стають важливим елементом біосистеми. Як ви знаєте, рослини вбирають вуглекислий газ і виділяють кисень, яким дихають рибки. Також вони поглинають з акваріума зайву органіку, яка утворюється в результаті життєдіяльності риб. Лише сифонкою ґрунту та регулярними підмінами води не обійтись, а залишки їжі й екскременти, розкладаючись, насичують воду аміаком, шкідливим для риб. Але бактерії переробляють його в нітрити, а далі – в нітрати, які рослини вже здатні поглинати. Цим самим вони не дають розвиватися водоростям і труїтися рибі. У випадку зі штучними декораціями та рослинами все це залишається у воді та ґрунті, жоден фільтр не здатен повністю очистити воду.

Окрім того, рослини в акваріумі є й джерелом їжі (у трав’яному акваріумі риба завжди знайде, що з’їсти), і прихистком для мальків і менших риб.

Вони також можуть суттєво допомогти при запуску акваріума, заселенні корисними бактеріями та встановленні біобалансу у воді. Ось такий кругообіг відбувається в акваріумі.

Декорування акваріумів живими рослинами стало мистецтвом акваріумної композиції – акваскейпом. Це імітація в акваріумі природного ландшафту: ліси, галявини, гори, річки та водоспади. Буває, що такого типу акваріуми на фотографіях складно відрізнити від справжнього пейзажу. Акваскейп спочатку був лише локальним явищем, пов’язаним з концепцією «природного акваріума», висунутого японським фотографом і дизайнером Такаші Амано. Зараз же існують цілі міжнародні виставки акваскейпу.

Та це вже наступний етап, до якого можна прагнути. Насамперед потрібно зрозуміти, як усе працює в рослинному акваріумі. Що потрібно для живих рослин в акваріумі?

Насамперед треба зрозуміти, що середовище, в якому ростуть акваріумні рослини, відрізняється від середовища кімнатних, садових і навіть озерних та болотних рослин. Вони ростуть у замкнутій водній системі, обмеженій у ресурсах. Ці ресурси поповнюються завдяки частковим щотижневим підмінам води.

Також читайте: Як доглядати за акваріумом?

Коли є невелика кількість рослин і риб, то вони допомагають співіснувати одні одним. Якщо багато риб, а рослин мало, то потрібна додаткова аерація для насичення води киснем. Якщо ви хочете зробити акваріум-травник з великою кількістю рослин, в якому буде мало риби, то без додаткової подачі СО2 та добрив не обійтися. Потрібен баланс світла, CO2 та поживних речовин. Головне – ніякого надлишку.

Є кілька важливих складових, щоб вирощувати акваріумні рослини:

roslini_v_akvariumi_1

1. Світло

Чи не найважливішим компонентом для вдалого вирощування рослин в акваріумі, без сумніву, є освітлення. Саме завдяки світлу можливий процес фотосинтезу, а відтак споживання органіки та ріст акваріумної флори. При поганому світлі чи без нього рослини взагалі не ростимуть і з часом просто зникнуть. Понад те, без світла від рослин в акваріумі буде лише шкода, бо замість допомагати в біологічних процесах вони гнитимуть і псуватимуть воду.

Часто стандартне освітлення (штатні лампи для акваріума у стандартних кришках) не дуже яскраве й не надто підходить для рослин. Проте не варто відразу бігти купувати якусь дорогу фірмову лампу, спершу спробуйте з тим, що є. Зрештою, для початку можна взяти невибагливі рослини, а вже згодом думати про можливе посилення світла.

Отож для рослин має значення довжина світлового дня, спектр і потужність джерела світла. Також важливо, щоб світло було рівномірним по всій площі акваріума.

Освітлення повинне бути відразу з часу висадки рослин. На початках світловий день варто тримати на рівні 4-5 годин. Дехто так і далі світить 5-6 годин. Тоді виникає менше проблем із водоростевими обростаннями, рослини ростуть повільніше, але стабільно.

У стабільному акваріумі світло залишають на 8-10 годин. Щоб воно вмикалось і вимикалось у той самий час, можна придбати розетку з таймером.

Радять тримати яскравість освітлення з розрахунку 0,5 Вт на 1 л води або ж 40 люмен на 1 л. Це оптимальні показники для середньої посадки рослин без подачі СО2.

Та найправильніше – орієнтуватися на люкси, тобто на освітленість поверхні води. Вважається, що для нормально фотосинтезу необхідна освітленість від 1000 до 10000 люкс під поверхнею води. Та заміряти це можна хіба люксометром, тому акваріумісти й далі більше орієнтуються на вати та люмени.

Варто пам’ятати, що рослини постійно конкурують із водоростями за поживні речовини. Тож якщо світла забагато, а всього іншого недостатньо, – водорості ростимуть швидше за рослини, оскільки можуть вдовольнятися меншим. Так само – з будь-яким іншим перекосом. Не забуваймо про баланс світла, CO2 та поживних речовин.

У будь-якому випадку основним показником буде стан рослин.

2. Ґрунт

Ґрунт в акваріумі-травнику має кілька функцій. Окрім декоративної та субстрату для висадки рослин, він є елементом усієї системи біологічної фільтрації. При хорошій циркуляції вода проходить крізь ґрунт, де очищається під дією корисних бактерій.

У продажу нині є всілякі поживні підкладки та живі ґрунти, проте для новачків не варто починати з цього. Краще взяти нейтральний ґрунт, наприклад кварц, гальку, гравій. Існують і штучні ґрунти, які теж непогано себе зарекомендували.

Ґрунт має бути не дуже дрібний, бо закисатиме, але й не надто великий, щоб міг виконувати свою функцію очистки.

Фракція не матиме особливого значення, якщо ви плануєте лише анубіаси чи плаваючі рослини на кшталт роголисника та ряски. Вони чудово вбирають корисні речовини із самої товщі води.

А от такі рослини, як криптокарини, валіснерія, ехінодороси мають кореневе живлення і люблять замулений ґрунт.

Тож спершу визначайтеся з рослинами, які хочете бачити в акваріумі, а тоді під них підбирайте ґрунт.

Оптимальний шар ґрунту – 5-7 см. Біля задньої стінки акваріума варто сипати більший шар: так створюється краща перспектива, і це додає глибини. У густо засадженому травнику ґрунт не потребує особливої уваги, його рідко сифонять або й узагалі цього не роблять.

Також читайте: Перший запуск акваріума: крок за кроком

roslini_v_akvariumi2

3. Вода

Більшість рослин люблять м’яку або середньої жорсткості воду (dH 6-10°) з рівнем кислотності pH у межах 6,5 – 7,5. Середня температура – 24° С.

Для нескладних і невибагливих рослин підійде й вода з-під крана, яку перед тим можна відстояти добу. Вона має необхідні макро- й мікроелементи і навіть нітрати. Тому під час щотижневих підмін поповнюється й запас цих речовин.

Важливою є циркуляція води, завдяки якій до рослин є постійний притік поживних речовин.

Не варто брати для акваріума суто дистильовану чи осмосну воду без спеціальної ремінералізації. Водночас таку воду можна використовувати для пом’якшення, змішуючи із водою з-під крана.

Якщо у вас немає відстояної води, можна нагріти воду з крана, не доводячи її до кипіння. При цьому з неї вивітриться весь шкідливий хлор. Після охолодження таку воду можна доливати в акваріум.

4. Вуглекислий газ

Як ми знаємо, рослини поглинають вуглекислий газ при світлі, це головне джерело їхнього живлення. Вуглекислий газ також впливає на рівень кислотності в акваріумі. При збільшенні його концентрації понижується рівень pH.

У природних водоймах рослини використовують розчинений у воді СО2. За рахунок величезного обсягу води концентрація його там досить постійна, чого не можна сказати про домашні акваріуми. Акваріумні рослини швидко споживають весь розчинений СО2 з води, а його відновлення саме по собі не відбувається, бо це замкнута система. Акваріумні риби видихають лише мізерну частку СО2. Однак якщо риб небагато, рослини ростуть нещільно, а щоденне освітлення помірне й нетривале (5-6 годин), цієї кількості CO2 може бути достатньо для не надто вибагливих рослин.

Якщо ж ви надумали створити травник чи акваскейп, то без подачі СО2 в акваріум не обійтися. Для цього використовують балонні системи чи ж саморобні пристрої на основі бражки чи апарата Кіппа. У продажу є і рідкий СО2.

Як висаджувати рослини в акваріумі

При висадці рослин враховуйте їхні розміри. На передній план зазвичай саджають низькорослі рослини – мохи, анубіаси, річія, хеміантус, ситняг. Для середнього плану підійдуть кущові рослинки: криптокорини, ехінодороси.

Уздовж задньої стінки висаджують рослини з довгими стеблами: валіснерія, ротала, людвігія.

Є рослини, які можна прикріпити ниткою чи клеєм до каміння та корчів, вони будуть там рости. Для цього підійдуть анубіаси, буцефаландри, мохи.

Варто зауважити, що не зі всіма рибами рослини зможуть нормально рости. Наприклад, золоті риби чи цихліди більшість рослин сприймають як корм. У такому разі можна взяти якісь жорстколисні (анубіаси) або швидкорослі, які зможуть швидко відновлюватися (роголисник, пістія, наяс).

roslini_v_akvariumi

Які рослини підійдуть для вашого акваріума?

Є рослини невибагливі і дуже вибагливі, для яких потрібні певні параметри води, постійна присутність макро- і мікроелементів і яскраве світло – сотні різновидів рослин, які акваріумісти вдало вирощують у своїх штучних водоймах.

Якщо ви початківець або ж тримали рибок, але не мали справи з травою, то краще спочатку висадити невибагливі та швидкорослі рослини: валіснерія, роголисник, елодея, анубіаси, окремі різновиди криптокарин, кладофора.

Коли вони підуть у ріст, можна пробувати досаджувати інші види. Попри всілякі рекламні приманки аквамагазинів, не варто на початках використовувати жодної хімії. Зрозумійте процеси, придивіться, які рослини краще ростуть – і тоді зможете підібрати саме ті, які підійдуть до параметрів води та інших умов у вашій акві.

Придбані рослини ретельно оглядають, видаляють хворі та загнилі частини, очищають коріння від бруду і прополіскують у воді. Для профілактики їх занурюють у легкий розчин марганцівки. Це захист від можливих інфекцій і бактерій.

У рослин з укороченим стеблом і потужною кореневою системою коріння розріджують, а те, що залишилося, обрізають до довжини 2-3 см. У рослин з невеликою кількістю тонких коренів їх не чіпають або обрізають дуже помірно.

Схожі записи