Цілющі рослини: базилік. Коли збирати та як зберігати

Базилік – це спеція, без якої жодна господиня не уявляє своєї кухні, адже він надає стравам пряний аромат та незвичний смак. А чи знали ви про його корисні властивості?

Базилік – це спеція, що надає стравам гостроту і пряний аромат. Має однаковий смак, як в свіжому, так і в сушеному вигляді. Сушений базилік зручний тим, що його можна дістати в будь-який час року. Використовується для приготування м’ясних страв і маринадів.

Харчова цінність сушеного базиліку

Дана спеція в своєму складі має багатий набір різних поживних елементів. У 100 г базиліка сушеного міститься 61 г вуглеводів, 14 г білка, 4 г жирів і близько 1% ефірного масла. Ця приправа насичена клітковиною і цілим комплексом вітамінів, таких як А, С, В3, В9, РР, К. Також, є в ньому рослинні і мінеральні речовини (наприклад, бета-каротин і залізо).

Ефірна олія базиліка міститься у всіх частинах рослини, обумовлюючи його виразний аромат. Має бактерицидні і антиоксидантними властивостями.

Вміщені в ефірному маслі активні речовини (метил-кавікол, естрагол і евгенол) зміцнюють імунітет, омолоджують клітини організму, стимулюють розумову діяльність.

bazilyk1

Корисні властивості сушеного базиліка

Розглянемо чим корисний базилік, які його позитивні властивості і в яких випадках він може бути шкідливий для організму.

Лікувальні властивості базиліка:

  • Зміцнює імунітет.
  • Володіє бактерицидними, противірусними, протигрибковими властивостями, ефективний при запаленні дихальних шляхів,зменшуючи запалення, покращує стан при астмі.
  • Відвар з рослини усуває запах з рота, запобігає розвитку карієсу, зміцнює тканину ясен.
  • Еефективний при метеоризмі.
  • Заспокоює, покращує сон.
  • Діє як сечогінний, перешкоджає утворенню каменів в нирках,
  • Знижує холестерин.

Коли і як правильно збирати базилік

Перед тим як сушити базилік в домашніх умовах, необхідно правильно вибрати час для його збору. Багато, досвідчених садівників, встигають за літо виростити і зібрати два врожаю пряних трав. Або створюють город на балконі. Але для сушіння годиться не вся зелень.

Для заготівлі на зиму базилік найкраще збирати перед самим цвітінням, коли ще тільки з’явилися бутони. Багато хто відзначає, що зібрані після або під час цвітіння листя, мають вже не такий насичений і яскравий смак і аромат.

Що стосується сорту, то найбільш підходящим є фіолетовий базилік. Саме він зберігає при сушінні практично весь аромат.

Для того щоб висушити базилік на зиму в природних умовах і максимально зберегти його аромат рослину зрізують цілими гілочками, які пов’язують за підстави пучками по 5-6 штук і підвішують для просушування в темному, провітрюваному приміщенні, в якому немає комах. Через кілька тижнів листочки природним шляхом позбавляються вологи і стають сухими. Після цього їх легко перетворити в порошкоподібний стан і поставити на зберігання у чисту, суху банку з щільно закритою кришкою.

Як зберігати базилік

Даний інгредієнт потрібно зберігати в щільно закритій баночці або іншій ємності. Місце його зберігання має бути сухим, темним і прохолодним. Якщо ці вимоги будуть дотримані, то базилік буде зберігатися цілих півроку.

Протипоказання до вживання базиліку

Є певні медичні протипоказання до вживання даного продукту. Базилік сушений не можна їсти людям з такими захворюваннями:

  • Цукровий діабет.
  • Захворювання серця і кровоносних судин.
  • Гемофілія.
  • Тромбофлебіт.
  • Інфаркт міокарда.
  • Тромбоз.
  • Не варто додавати його в їжу дітям, а також людям, які не можуть вживати його в їжу, з огляду на непереносимості.

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Схожі записи