Сіра гниль

Збудник захворювання – гриб ботрітіс (Botrytis cinerea pers), відноситься до так званих раневих паразитів. Інфекція поширюється в основному через повітря і контактно (при догляді за рослинами і під час збору плодів).

Конідіальний наліт “розпилюється”, розноситься також краплями води. На рослинних рештках може утворюватися маса дрібних чорних склероцитів, які можуть бути джерелами зараження в майбутньому.

Найчастіше на це захворювання хворіють бутони, квітки та плоди рослин в умовах високої вологості повітря.

Розповсюдження

Хвороба поширюється повністю на різні рослини. З овочевих вражає салат, огірки, томати, капусту, редис, цибулю, а також буряк, картоплю, квасолю, клубнику, малину та інші. У період дощового і прохолодного літа може захворіти повністю вся суниця.

sira_gnil1

Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Ботрітіс використовують для отримання токайського вина – саме зараження цим грибком підв’яленого винограду надає фірмовий смак.

Ознаки

Сіра гниль проявляється у вигляді бурих плям на листках і пагонах, які швидко збільшуються. При підвищеній вологості повітря бурі некрози покриваються сірим пухнастим міцелієм, який розноситься вітром і заражає сусідні листя. Оскільки гриб ботрітіс відрізняється всезаразністю, то сіра гниль з одних рослин поширюється на інші.

sira_gnil3

Профілактика

Умови для ураження рослин сірою гниллю виникають при низькій температурі і одночасно високій вологості повітря, тому рослини не можна ставити занадто щільно одна до одної, потрібно частіше провітрювати приміщення, при поливі уникати попадання води на листя. Бажано уникати попадання на листя добрив з підвищеною концентрацією азоту. Занадто велика кількість азоту призводить до того, що стінки клітин стають слабкими і відкритими до інфекцій.

При зараженні рослини сірою гниллю, потрібно акуратно обрізати пошкоджені листя, зменшивши кількість вогнищ гнилі. Зріз пошкоджених ділянок стебел і плодоніжок роблять гострим ножем у суху погоду. Всі рослинні залишки видаляють в обов’язковому порядку, так як вони можуть стати джерелом зараження рослин.

Заходи боротьби

У разі слабкого зараження можна обприскувати рослини бордоською рідиною або фунгіцидами.

Схожі записи