|

Шкідники троянд, ознаки, боротьба, фото

Поява на троянді комах-шкідників істотно впливає на загальні декоративні властивості рослини, а в деяких випадках можуть привести до повної загибелі рослини. Тому, важливо, вчасно виявити, який шкідник загрожує рослині і прийняти всі міри боротьби з шкідником.

У цій статті ми розглянемо за допомогою фото шкідники троянд.

Про хвороби троянд, ви зможете прочитати у статті Хвороби троянд

Шкідники троянд

В трояндах можуть жити і розвиватися різні види комах, такі як попелиця, пилильщики, трипси, павутинний кліщ, листокрутка, цикада, бджола-листоріз, гусениці та пінниця слинява.

tlya_popelicya_na_troyandi

Попелиця на троянді

Попелиця дуже любить висмоктувати з молодих стебел троянд, яблунь поживні речовини. Ознаками появи попелиці на троянді є зморщене листя, в’ялі молоді пагони, бутони не розкриваються, декоративність рослин сильно знижується. У статті про попелицю, ми детально описали чим вона небезпечна, стадії розвитку, методи боротьби…

pilsziki_kolazh

Пильщики на троянді

Троянди пошкоджуються декількома видами пильщика. Пильщики – перетинчастокрилі комахи, дорослі особини яких трохи нагадують невеликих ос. Трояндові пильщики ділять на дві групи: ті що живуть на троянді (вишневий слизистий, Трояндомінливий, Трояндослизовий ), і ті, що живуть і харчуються в стеблах троянд(трояндоспадний і трояндовисхідний пилильщики).

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Пильщики мінливий, чи слизистий відкладають яйцепоклади, а їх зеленуваті личинки ( нагадують гусениць) довжиною до 20 мм об’їдають листя, залишаючи тільки товсті жилки. Саме вони харчуються листям або пагонами троянд, завдаючи шкоди рослинам. Закінчивши харчування личинки пильщика спускаються для лялечкоутворювання в верхній шар грунту під кущами троянд, і зимують там, в світло-коричневих коконах. Дають 2-3 покоління в році. Шкідники небезпечні для молодих рослин.

Трояндовоспадний пильщик (Ardis brunniventris Hart.). Самки цього шкідника відкладають яйця по одному в верхню частину молодих пагонів. личинки, кремові з коричневою головою, досягають в довжину до 12 мм, починають харчуватися всередині молодими пагонами, проїдаючи всю середину і роблячи ходи, спускається вниз, чому молоді гілочки згинаються і засихають. Довжина ходу близько 4 см. В кінці серпня личинки спускаються в землю біля основи куща для лялечкоутворення. За рік спадний пильщик розвивається в одному поколінні.

Заходи боротьби: при невисокій чисельності пильщика мінлививого, чи слизистого, їх личинки можна зібрати вручну і знищити (краще це робити вранці, коли личинки добре помітні на листках), при високій чисельності рекомендується обробка інсектицидами. Щоосіннє перекопування грунту навколо кущів, допоможе знизити чисельність коконів пильщика. Для знищення трояндоспадного пильщика системні інсектицидів. Кількість обробок не менше 2-х разів з інтервалом в 20 днів. Пошкоджені пагони слід вирізати і спалити.

listokrutka_kolazh

Листокрутка на троянді

Листокрутки – це дрібні нічні метелики, личинки яких при харчуванні згортають листя.

Троянди можуть пошкоджуватися гусеницями листокрутками (трояндова, сітчата, строкато- золотиста або їх метеликами). Листотрутки пошкоджують не тільки троянди, але й багато видів рослин, зокрема, плодові дерева і ягідні кущі. Розвиток гусениць згаданих видів відбувається в подібні терміни, часто вони розвиваються спільно.

Найбільш поширеною листокруткою на троянді є трояндова листокрутка (Archips rosana L.). Її гусениці сіро-зелені з коричневою головою, виростають до 18-20 мм в довжину. Вони зазвичай з’являються в кінці квітня і починають харчуватися молодими бруньками, потім листям, збираючи їх у пучки за допомогою павутинки. На початку червня в згорнутих листках вони перетворюються в лялечки. Метелики з’являються в середині-кінці червня і починають відкладати яйця в пазухах гілок і на гладкій корі стовбурів щільними групами по 20-150 шт. За рік дають одне покоління.

Заходи боротьби: знищення пошкодженого листя, обробка інсектицидами . Після обробки проти гусениць трояндової листокрутки, всі інші види листокруток теж загинуть.

tripsi_na_troyandah

Трипси на трояндах

Трипси це дуже дрібні, але досить шкідливі комахи, які пошкоджують троянди. Часто заражаються троянди в тепличних умовах. Детально про трипси, читайте в статті “Трипси”.

Ознаки розвитку трипсів на трояндах: на пелюстках троянд з’являються плями, їх краї темніють. Сильніше ушкоджуються світло-пелюсткові сорти троянд. Особливо активно трипси розмножуються в районі тичинок. На листі троянд з’являються дрібні світлі плями (це наповнюються повітрям висмоктані клітини листя), потім листя деформуються, і тканина відмирає, точка росту викривляється. Трипси також небезпечні тим, що переносять цілий ряд збудників вірусних захворювань троянд.

Заходи боротьби: Для боротьби з трипсами можна використовувати як піретроїдними препарати, так і неонікатіноіди. Препарати краще чергувати. Грунт навколо кущів розпушити і також обробити. Заражені частини, опале листя восени зібрати і утилізувати.

cikada_kolazh

Трояндова цикада

Трояндова цикада – це невелика (3,0-3,5 мм) комаха біло-жовтого або жовтуватого кольору, з крилами і великими зеленими очима. Шкідливість цикади збільшується через здатність переносити вірус, мозаїки троянд. Восени самки цикадок відкладають яйця біля бруньок, в розгалуженні пагонів, тріщинах кори. Весною з яєць, в період розпускання бруньок, вилазять білі личинки, які поселяються з нижньої сторони листкової пластини. Вони висмоктують сік з листя, пошкодженому листі зявляються жоаті цятки, надаючи листку мармурового кольору. Пошкоджені листя скручуються і засихають, троянда втрачає свій декоративний вигляд і значно послаблюється вся рослина, а це в свою чергу знижує морозостійкість. Дорослі личинки дуже рухливі і досягають в розмірі 2-3 мм. Тривалість розвитку цикад 30 днів. Нове покоління активно розселяється на рослині або мігрує на рослини що поруч. За літо може вирости 2-3 покоління цикадок.

Заходи боротьби: в разі масового розвитку комах слід провести дві обробки інсектицидами або будь-які піретроїдними препарати з інтервалом 14-20 днів. Під час обробки стежити за ретельною обробкою нижнього боку листа розчином препарату

bdzhola-listoriz

Бджола-листоріз на троянді

Бджола-листоріз дуже схожа на звичайну бджолу. Тіло коричнево-чорного кольору, рясно опущене сірими волосками. Заподіює шкоду вигризаючи з листових пластинок , в травні і з середини літа, шматочки округлої і овальної форми, що порушує декоративність троянди, однак, як шкідник, істотного значення не має.

pavutinnii_klisz

Павутинний кліщ на троянді

Павутинний кліщ – це дуже дрібний шкідник (0,2-0,5 мм довжиною), тому його важко побачити неозброєним оком. Павутинний кліщ харчуючись соком рослин, кліщі викликають опадання квіток, різко знижують їх декоративність. Детальніше про павутинний кліщ читайте у статті Павутинний кліщ.

gusenici_na_troyandah

Гусениці на трояндах

Гусениці нападають на ті кущі троянд, які ростуть в тіні. Ранньою весною гусениці спускаються на троянди з листяних дерев і пересуваються до бутонів, проникаючи всередину квітки, і з’їдаючи пелюстки. Там, де з’являється одна гусениця, скоро утворюється ціла сотня шкідників троянд.

Боротися з гусеницями досить складно, їх доводиться збирати вручну. Або використати хімічні препарати – інсектециди.

pinistii_pennic_kolazh

Пінниця слинява на троянді

Слинява пінниця це комаха яка робить піну, і в ній відкладає личинки. Піна охороняє личинки від пересихання. Комахи і їх личинки висмоктують сік у рослини, від чого стебла втрачають листя і деформуються.

Заходи боротьби: Грудочки піни можна видаляти вручну. При сильному ураженні промийте рослину з шланга і обробіть інсектицидом.

hvorobi_ta_shkidniki_troyand2

Також читайте інші статті:

ЧОМУ НЕ ЦВІТУТЬ ТРОЯНДИ

ЯК РОЗМНОЖУВАТИ ТРОЯНДИ ЖИВЦЯМИ

ТРОЯНДА: ВИДИ ТРОЯНД

ДОГЛЯД ТРОЯНД ВІДКРИТОГО ГРУНТУ

МІНІАТЮРНА ТРОЯНДА (КІМНАТНА) – ДОГЛЯД

ЧИМ ТА ЯК ПІДЖИВЛЯТИ ТРОЯНДИ ВОСЕНИ

Як пересадити старий кущ троянди

Схожі записи