Як виростити та посадити штамбову смородину, порічку

Гарний і красивий сад повинен бути на кожному подвір’ї. У функцію саду входить не тільки забезпечення врожаями, а й надання ділянці декоративного вигляду.

Маючи невеликий сад ми повинні врахувати всі потреби мешканців будинку. Як поєднати приємне з корисним? Один із варіантів – вирощування ягідних кущів на штамбі. Цей метод дозволяє використовувати в ландшафтному дизайні кизил, фундук, аронию, аґрус та чорну смородину.

Сьогоднішня стаття про вирощування чорної смородини та порічки на штамбі.

Чорна смородина, порічка на штамбі – це не кущ, це міні деревце, в нього є один центральний стовбур, від якого відходять кілька бічних гілок.

Про виникнення штамбових рослин: Угорські садівники першими здогадалися вирощувати ягідні культури таким незвичайним способом. Тому, що волога і спекотна погода в літні місяці була причиною псування великої кількості врожаю ягід: розташовані близько до землі, вони просто випрівали.

Переваги штамбового вирощування смородини:

плодоносні пагони і ягідні кисті не лягають на землю, що знижує відсоток псування;

смородина менше піддається нападу шкідників;

крона добре і рівномірно освітлена, що покращує формування врожаю;

збір плодів і догляд за рослиною набагато простіший;

з’являється можливість робити більш компактні посадки і економити площу ділянки;

полегшується догляд за пристовбуровими колами;

Плоди штамбової смородини дозрівають швидше і містять більше цукрів, ніж плоди того ж сорту в кущовий формі. Це пов’язано з тим, що кисті під час наливу отримують різну кількість сонячного світла.

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Недоліки вирощування штамбової смородини

штамбові форми менш зимостійкі;

сильні вітри можуть зламати деревце.

І все ж при вмілому підході, будь-які недоліки можна звести до нуля.

shtambova_smorodina_2

Коли садити штамбову смородину

Саджанець купленої штамбової смородини можна висадити і восени, і навесні. Конкретний термін потрібно підбирати, виходячи з характеру кліматичної зони. В регіонах, де взимку снігу багато, підійде осіння посадка. Сніговий покрив захистить рослину від підмерзання. Якщо ж зими малосніжні, краще висаджувати смородину навесні, після розмерзання грунту.

Як садити штамбову смородину

Посадкову яму під штамбову смородину готують стандартну : 0,5 м * 0,5 м * 0,5 м. Заправляють компостом або перегноєм і двома склянками попелу. на дно посадкової ями забивають міцну високу опору.

На відміну від кущової, саджанець штамбовох смородини не кладуть в яму під нахилом, а встановлюють прямо вертикально. Рослину надійно фіксують до опори. Коріння розправляють і закопують яму, після чого добре поливають саджанець.

Опора для штамбової смородини

Опора для штамбової смородини повинна бути міцною. Вона буде потрібна штамбовій смородині на протязі усього її життя. Фіксація штамба знижує ризик обламування тонкого штамба або його повалення при вітрі.

Як виростити смородину на штамбі своїми руками?

Саджанці штамбової смородини не обов’язково купувати. Сформувати таку рослину самостійно це зовсім нескладно.

Отримати штамбову смородину можна двома способами:

– на підщепі при щепленні;

– при спеціальній обрізці.

formuvannya_shtambu_za_dopomogoyu_obrizki

Формування штамбової смородини за допомогою спеціальної обрізки

Потрібно зазначити, що перший врожай ягід ви отримаєте після 4 року вирощування.

Цим методом можна сформувати саджанець будь-якого купленого в або наявного на ділянці сорту чорної смородини, червоної або жовтої порічки.

Ранньою весною, до початку сокоруху на рослині потрібно залишити один добре розвинений прямостоячий пагін довжиною від 80 см до 1 м. Решта зрізують під корінь.

На залишеному пагоні прищипують верхівку, звичайно, якщо пагін має 1 м., також залишаємо 4верхні бруньки, всі нижні видаляють.

Коли з верхніх бруньок виростуть бічні пагони, їх слід прищипнути над 3-5 листком.

На другий рік повторюють цей принцип на нових пагонах.

Починаючи з третього року роблять тільки проріджуючу і санітарну обрізку за потребою.

Протягом усього життя рослини буде необхідно наглядати за штамбом і видаляти з нього всі нижні гілки, що ростуть з коріння і бруньки на штамбі.

shtambova_smorodina

Вирощування штамбової смородини на підщепі

Цей метод часто застосовується в європейських розплідниках. Якщо є можливість, на підщепу купують саджанець жовтої порічки Breht Corona. Якщо немає, можна спробувати використовувати власні рослини.

З вкорінених живців вирощують підщепний матеріал, спочатку повинен вирости один вертикальний пагін. Все, що з’являються на майбутньому штамбі бічні гілки, бруньки видаляють, щоб стовбур швидше став грубим. Підщепа вважається готовою до роботи, коли її довжина досягне 80 -100 см, а товщина верхівки – 4-5 мм. Занадто молоді і тонкошкірі можуть висохнути перш, ніж приживуться На щепу беруть погони будь-якого вподобаного сорту. Краще вибирати зимостійкі, стійкі до хвороб, з гарними довгими кистями. Довжина живця, який буде щепитися на підщепу – 3-4 бруньки.

Виконують щеплення в штамб методом поліпшеної копуліровки.

szeplennya_derev1

Коли бічні пагони, що ростуть на підщепі досягнуть довжини 10-15 см, їх прищипують (видаляють верхівку) над 3-м листом. Давати їм відростати сильніше можна: але тоді виникне велике розгалуження, і рослина може зламатися в місці щеплення.

На наступний рік таким же чином прищипують нові бічні пагони.

З третього року після щеплення – обрізка санітарна і проріджувати.

Після щеплення штамб буде знову і знову намагатися пускати бічну поросль. За цим потрібно стежити і вчасно видаляти зайве.

Також читайте:

Як правильно обрізати смородину, порічку

Коли садити смородину, догляд

Схожі записи