Cтимулятори росту рослин – фітогормони

За допомогою стимуляторів росту (фітогормони), рослини швидше розвиваються, зацвітають, краще плодоносять. Декоративні рослини потішать вас пишним цвітінням, а городні культури – багатим врожаєм.

Робота різних органів рослини узгоджується завдяки виробленню нею особливих біологічно активних сполук, які називаються фітогормонами. Фітогормони рухаються по рослині, прискорюючи або сповільнюючи ріст певних її ділянок.

Фітогормони діляться на 4 групи:

– ауксини – відповідають за розвиток кореневої системи, ріст клітин камбію і розподіл корисних речовин по всій рослині;

– гібереліни– стимулюють проростання насіння, цвітіння і формування плодів, підвищують врожайність, виводять зі стану спокою бульби і цибулини і, на відміну від ауксинів, що не перерозподіляють корисні речовини, а тільки накопичують;

– цитокиніни– сприяють поділу клітин, пробудженню і зростанню бруньок, а ще регулюють процес старіння листя;

– брасіни (брасиностероїдів) – підтримують нормальне функціонування імунної системи рослин, підвищують стійкість до несприятливих факторів середовища і хвороб, а також регулюють процеси дозрівання плодів і насіння.

Але не завжди власних фітогормонів рослині буває досить. Щоб “допомогти” їй краще рости і розвиватися, застосовують їх синтетичні замінники.

Стимулятори росту коренів (ауксини)

Ауксини – група фітогормонів, які регулюють процеси поділу та розтягнення клітин і сприяють формуванню коренів, провідних пучків. Ауксини синтезуються у верхівці рослин і пересуваються вниз по рослині. Основним ауксином є індолілоцтова кислота.

Ауксини утворюються в молодих частинах рослин, які активно ростуть: в точках росту стебла, верхівках коренів, молодих листках, бруньках, квітках і плодах. Транспортування ІОК по рослинних тканинах відбувається полярно – від верхівки пагона до кореня. Класична дія ауксинів – посилення росту за рахунок стимуляції, розтягнення; клітин, знижує рН позаклітинного середовища і тим самим посилює пластичність клітинних стінок.

Стимулятори росту бруньок і ділення клітин (цитокініни)

Цитокініни поліфункціональні в своїй дії на різних етапах росту і розвитку рослин. Вони стимулюють процеси клітинного ділення і диференціації та затримують процеси старіння відокремлених органів. Цитокініни стимулюють розвиток бокових бруньок , тобто беруть участь у подоланні апікального домінування. Цитокініни утворюються у коренях, переміщуються в листки і підтримують структурно-функціоиальну життєдіяльність листків. Вони продовжують тривалість життя зелених овочів, зрізаної зелені, квітів, що використовується на практиці.

Стимулятори замочування насіння, цвітіння, зав’язі (гібереліни).

Гіберелін – регулюють ріст і розвиток рослин. Найбільш виражена дія гіберелінів – це здатність стимулювати ріст, видовження стебла за рахунок розтягнення клітин, а не їх поділу. За допомогою гіберелінів відновлюють нормальний ріст карликових сортів гороху, кукурудзи. Найбільш типовим представником є гіберелова кислота. У рослин багатими на гібереліни є швидкоростучі органи – молоді листки, бруньки, незріле насіння, плоди. Велике значення для утворення гіберелінів у рослини має світло (воно сприяє їх біосинтезу в хлоропластах листків).

Другий класичний ефект дії гіберелінів пов’язаний з виходом насіння із стану спокою. Насіння поміщають в воду і замочують. Важливе значення гіберелінів у процесі бутонізації та цвітіння. Гібереліни викликають партенокарпію – процес, при якому плоди розвиваються без запліднення. Для цього квітки рослин обробляють розчином гібереліну, що практично використовується у виноградарстві (отримують без насіннєві ягоди великого розміру). Для оптимальної регуляції росту необхідні не тільки стимулятори, але і інгібітори росту.

prirodni_stimulyatori_rostu

Природні стимулятори росту рослин

Якщо у вас немає можливості придбати в магазині препарат для прискорення росту рослин, можете приготувати його в домашніх умовах. З давніх-давен відомо, що, наприклад, настій з молодих пагонів кропиви, мед, настій з верби, сік алое, дріжджі – прекрасні стимулятори для рослин.

Розчин з верби. У ємність з водою ставлять гілки верби (до появи китиць), проварюють, колір води повинен бути коричневим. Ця вода є ефективний стимулятор росту. У неї ставлять потрібні живці. Воду міняти не можна, при випаровуванні її можна лише доливати до колишнього обсягу. Замість верби можна використовувати гілочки тополі.

Бджолиний мед. На три літри води кімнатної температури беруть дві чайні ложки натурального меду, який багатий цілим комплексом мінеральних складових, необхідних для росту і розвитку рослин. Крім того, мед проявляє яскраво виражені протимікробні, антисептичні та імуномодулюючі властивості, що дуже важливо впливають при укоріненні. Живці потрібно занурити у розчин на ніч, рівень рідини повинен доходити до 1/3 їх висоти.

Сік алое. Алое є дієвим стимулятором росту, викликаючи активне ділення клітин. Сік алое сприяє стимуляції не тільки зростанню, але і дає захисні функції рослинам. Імунна система живця підвищується, а коренева система формується набагато швидше. У воду із живцями достатньо додавати близько п’яти крапель свіжо-вичавленого соку з листя алое.

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Пекарські дріжджі. Перед тим, як поставити живці у воду для проростання, їх добу вимочують у дріжджовому розчині, який багатий вітамінами групи В і корисними для кореневої системи. У двох літрах води розводять 200 грамів свіжих дріжджів, занурюють в рідину живці, через 24 години їх промивають і ставлять у ємність із свіжою водою, заповненою наполовину. Дріжджову воду можна вилити на грядки з городніми культурами, або в квітник – це відмінне органічне підживлення.

Кропива. Добре розімніть листя і стебла кропиви, залийте теплою водою і дайте настоятися 2 дні. В отриманому розчині замочуйте живці, насіння, бульби і цибулини.

Схожі записи