Черемша – вирощування

Зелень черемші багата на вітамін С (в листі до 0,8%, в цибулинах до 0,1%), ефірними маслами і фітонцидами. Вживання черемші підвищує апетит, збуджує діяльність шлунково-кишкового тракту, допомагає при атеросклерозі.

Черемша, або цибуля ведмежа (народні назви – дика цибуля, левурда, чензелі) – багаторічна трав’яниста рослина сімейства цибулеві. У природних умовах росте в тінистих лісах.

Черемша має сильний часниковий запах завдяки вмісту глікозиду аллііна і ефірного масла. Крім зелені можна вживати в їжу і цибулини – замість часнику. Сушена, мелена черемша також використовується як приправа для різних страв. При сушінні листя, частково втрачається аромат, але зберігається смак. Для тривалого зберігання зелень засолюють, маринують і квасять.

Як виростити черемшу, розглянемо у цій статті.

sadova_cheremsha

Де садити черемшу

Завдяки своїм біологічним особливостям черемша добре приживається в найсиріших та низьких куточках саду, де не росте нічого іншого, за винятком бур’янів. Черемша здатна виростати при сильному затіненні і близькому стоянні грунтових вод.

Садити черемшу можна як на сонячному, так і при слабкому затіненні ділянки плодовими деревами. Краще вирощувати черемшу в місцях, де грунт швидше прогрівається навесні. У період активного росту і розвитку рослин необхідний також сприятливий водно-повітряний режим грунту. Навіть в період літнього спокою ця рослина не переносить пересихання грунту. Вцілому, технологія вирощування черемші така ж, як у багаторічних культурних цибулин (тюльпанів, нарцисів…).

kviti_cheremshi

Розмноження черемші насінням

Розмножується черемша насінням. Посіяне навесні насіння, що зберігалося в кімнатних умовах, сходить тільки через рік. Тому краще насіння висівати після його збору або під зиму в ящики.

Читайте також:ОРХІДЕЇ – ДОГЛЯД ЗА ОРХІДЕЯМИ

Насіння сіють аналогічно до цибулі. Посіявши черемшу під зиму, сходи з’являються в квітні і будуть менш схильні до впливу весняної посухи. Добре розмножується черемша самосівом – швидко утворюються малесенькі рослинки черемші. Рослина краще почуває себе в тіні або півтіні, на важких грунтах додають пісок і перегниле листя.

cheremsha_v_lisi

Розмноження черемші цибулинами

Друга можливість посадити черемшу настає після відмирання листя. Безлисті цибулини садять в грунт так, щоб вони були заглиблені на 2-3 см. Якщо рослини опиняться на поверхні, вони можуть не прижитися. Садити цибулини черемші потрібно на відстані 20 см між рядками і в рядку – 15 см. В цілому за літо з 1 м2 можна зібрати близько 2-3 кг зелені.

Догляд за черемшею

Вирощують черемшу на одному місці до семи років. Догляд полягає в своєчасному поливі, прополюванні, підживленні мінеральними і органічними добривами і розпушуванні грунту між рядами. Після закінчення періоду вегетації ділянку щорічно мульчують торфом. Потім кущі ділять і переносять на нове місце.

Збір врожаю черемші

Листя черемші на зелень зривають до цвітіння, поки вони не стали твердими. Насіння збирають коли коробочки потемніють, не допускаючи його розтріскування.

Молоде листя і цибулини черемші використовують на салати. Подрібнені цибулини можна змішувати з червоним перцем і сметаною і приготувати смачну приправу до риби і м’яса.

Схожі записи