Самшит: вирощування, догляд, обрізка

Самшит (букшпан) користується величезним попитом серед любителів ландшафтного дизайну в якості оригінального рішення при облаштуванні живоплотів, а також самшит легко надається для формування зелених скульптур.

Самшит (народна назва бушпан) відноситься до роду вічнозелених рослин. Він досить поширений в Україні і прекрасно приживається на садових ділянках. Цей декоративний кущ може вирости до 2 метрів у висоту і прекрасно виглядає в яскравій зелені цілий рік.

Коли садити самшит

Найкращим часом для висаджування самшиту є весна. Висаджений самшит весною встигне вкорінитися та зміцніти до початку зимових холодів .

Як та де садити самшит

Самшит невибаглива рослина, і може рости як на сонячних, пів-сонячних або зовсім затінених місцях. Самшит віддає перевагу глинистим грунтам з великим вмістом вапна. У разі посадки рослини в піщаний грунт доцільно використовувати зрілий компост .

Для висаджування молодих саджанців самшиту, попередньо вирощених в контейнерах, необхідно:

  • підготувати яму за розмірами, відповідним обсягом грунту в контейнері з саджанцем;
  • акуратно витягнути кореневище з грудкою землі, злегка струсити грунт і розправити коріння, які дуже часто переплітаються один з одним;
  • помістити саджанець в ямку і засипати грунтом таким чином, щоб по колу від стовбура утворився невеликий рів, рясно полити і замульчувати.
samshit

Пересадка дорослого самшиту

Пересадка дорослих кущів самшиту, вік яких досяг 3 і більше років, виконується з початку першого весняного місяця і до кінця листопада. Для цього рослину потрібно обкопувати по колу і як в попередньому випадку, спільно із земляною грудкою перенести на нове місце. Щоб кущ безболісно переніс цю процедуру, його потрібно рясно поливати і обприскувати водою протягом 10-15 днів після переїзду на нове місце.

Догляд за самшитом

Самшит це рослина догляд за якою починається з початку весни і до самої осені (починаючи з квітня і до кінця вересня). Кущі повинні підстригатися, підживлятися, поливатися. Натомість садівник отримає пишну, зелену і густу крону рослини.

На початку травня грунт навколо самшиту мульчують. При необхідності можна розсипати сухі добрива для рослини. Після цього навколо стовбура розподіляється 6-8 см шар мульчі, таким чином, щоб вона не доторкалася самої рослини. В іншому випадку молоде деревце може просто загинути. Шар мульчі навколо рослини оновлюється щовесни.

samshit2

Підживлення самшиту

Навесні або восени, потрібно підживити кущі самшиту мінеральними добривами( доцільно використовувати комплексні з вмістом азоту з добавкою калію і фосфору, або придбати вже готову суміш для самшиту в магазині). Восени додавати азот в добриво для підгодівлі не рекомендується, краще використовувати суперфосфат і калійні солі. При цьому необхідно пам’ятати, що підгодівля добривами на мінеральній основі можлива тільки після повного вкорінення самшиту.

Обрізка і стрижка самшиту

Важливо! Важливо пам’ятати, що чим частіше проводиться обрізка самшиту, тим в більшому обсязі повинен проводитися полив і підгодівля рослини для відновлення його життєвої сили.

Для обрізки доцільно використовувати садові ножиці з коротким лезом. Роботи проводяться в весняні місяці в залежності від погоди. Росте кущ повільними темпами, тому краще виконувати обрізку, яка формує майбутню форму крони.

Починають підстригати молоді кущі тільки після досягнення 2-річного віку, коли рослина повністю вкорінилася. Винятком є бордюрні сорти самшиту, які формуються через 3 тижні після висаджування в грунт.

Стригти самшит потрібно досить часто, так, як навіть незначна корекція крони в значній мірі впливає на швидкість росту і густоту листя. Процедура повторюється протягом усього періоду активного росту, не рідше одного разу на місяць, що дозволить надавати самшиту найрізноманітнішої форми.

Стрижку самшиту краще робити у похмуру погоду, щоб сонячні промені необпекли зрізане листя самшиту. Ідеальним часом для стрижки самшиту є похмура погода або вечірній час доби. Після стрижки обов’язково потрібен рясний полив і душ. При поливі можна використовувати спеціальну підгодівлю для декоративних садових рослин, яка буде стимулювати зростання зеленої маси.

Увага! самшит, як і садовий конвалія – рослина токсична. Максимальна концентрація отруйних речовин міститься в листі. Тому в процесі його вирощування, а особливо стрижки, не варто нехтувати мінімальними вимогами безпеки.

Розмноження самшиту

Найлегшим способом розмноження самшиту є живцювання, яке проводиться в період з червня по вересень включно. Але краще проводити живцювання в липні, щоб саджанці встигли зміцніти і вкоріниться до настання морозів.

Живці самшиту ні в якому разі не можна пророщувати в воді. Також неприпустимим є пересихання на сонці. Живці самшиту зрізаються з молодого, але вже зміцнілого 1-2-річного куща гострими садовими ножицями або ножем і відразу ж висаджується в грунт. При цьому листя не потрібно видаляти. Грунт перед висаджуванням живців потрібно перекопати на глибину лопати і після посадки саджанця грунт рясно поливається водою. Надалі потрібно не допускати пересихання верхнього шару грунту.

Живці висаджуються в тіньовий або напівтіньовій зоні на відстані 10 см і, між рядами 20 см, а грунт навколо рослини ущільнють. Після закінчення декількох місяців з’являться перші паростки, а ближче до осені почнуть формуватися невеликі кущі. До настання морозів грунт навколо рослини мульчують, а самі саджанці бажано вкрити. З настанням весни вже зміцнілі саджанці можна пересаджувати на постійне місце.

Хвороби та шкідники самшиту

Найбільше самшит схильний до нападу галліци. Самки цього шкідника з настанням перших літніх місяців відкладають свої яйця на молодих листках рослини. З’явилися з яєць личинки проникають всередину листка, утворюючи в ньому плями і здуття, і продовжують жити там до травня наступного року. При рясному ураженні листя сохне і опадає. При регулярній стрижці і прибирання ураженої частини листя, в якійсь мірі можна стримувати напад комах. Хімічна обробка самшиту від комах робиться з середини весни до кінця першого літнього місяця.

Також рослина схильна до зараження грибком некрозу. При цьому пагони рослини починають сохнути на кінцях, а на листі з’являються плями. Для боротьби із захворюванням використовують обрізку уражених ділянок і обробку фунгіцидами

Схожі записи