Кніфофія: вирощування, догляд, розмноження

Кніфофія (кніпфофія) – незвична і надзвичайно красива квітка, вона є бажаною африканською гостею. Росте кніфофія в Україні добре, але взимку без накриття може вимерзнути і згнити. Але неварто розчаровуватися бо весною, дуже часто, відростають маленькі рослинки кніфофії. Квітка нагадує яскраві смолоскипи.

Кніфофія (кніпхофія) – трав’яниста, багаторічна рослина родом з Африки. Навіть без квітів кніфофія виглядає декоративно: широкі (до 2,5 см) або вузькі довгі (до 90 см) листя, зібрані в густу сизо-зелену, зелену прикореневу розетку.

Кніфофія оригінально виглядає в одиночних і групових насадженнях, поруч з водоймою, як декор для невисоких парканів. Особливу привабливість кніфофія дає під час цвітіння: це багато квіткове суцвіття на грубій порожнистій квітконіжці, що виростає з центру розетки.

Квіти у кніфофії нагадують опущені маленькі дзвоники з довгими тичинками, темно-червоного, червоного, помаранчевого, жовтого або жовто-зеленого відтінків, а колір квітки міняється поступово розпускаються знизу нагору або зверху вниз, перетворюючись в дзвонові квітки іншого забарвлення. Незабаром суцвіття стають схожими на великі яскраві двоколірні факели – червоно-жовті, оранжево-жовті або жовто-зелені.

Види кніфофії

Серед безлічі видів і садових гібридів кніфофії най популярніші серед садівників Африки такі види:низькорослі ( ‘Little Maid’) і дуже високі гіганти (К. Томсона). А в наших широтах ростуть низькорослі, які при вдалому поєднанні сортів можна домогтися цвітіння з початку літа до середини осені: К. Скромна, ‘Алькасар’, ‘Королівська стандартна’, ‘Весняна пора’ – квітучі в червні-липні; К. Ягідна, К. ТУКК, ‘Орлеанська діва “,” Бджолиний лимон’ – середньоранні, квітучі в середині літа; К. Гальпіні, К. Стеблевая, К. Нельсона, ‘Джон Бенара’ – починають цвітіння з серпня і залишаються декоративними до пізньої осені.

Де садити кніфофію

У нашому кліматі неправильно вибране місце для висаджування кніфофії є основною помилкою при її вирощуванні. Перезволоження або промерзання грунту в холодну пору, може стати причиною не цвітіння рослини і навіть загибелі коренів, тому місце для кніфофії потрібно вибирати сонячне без застою води, тобто на найвищій точці вашої ділянки ( в западині не рекомендуємо садити). На суглинних грунтах , водопроникних, родючих грунтах кніфофія добре росте, легко приживається і рясно цвіте.

Як садити кніфофію

Перед висаджуванням рослини потрібно приготувати грунтосуміш, складену з рівних частин піску, перегною, дернової і листової землі. Але практика показує, що кніфофія добре росте і без спеціальної грунтосуміші, найосновніше в її вирошуванні, сонячне місце. А для рясного цвітіння варто використовувати регулярні підживлення.

Лаванда буває різнокольоровою, дивіться відео:

Розмноження кніфофії

Виростити кніфофію можна з насіння, або діленням прикореневих розеток. Насіння кніфофії висівають в кінці березня в високі горщики (коріння дуже довге). Грунт періодично зволожують, а після появи трьох листочків пікірують, або висаджують в травні (після загрози нічних морозів) на постійне місце , дотримуючись схеми 40х40 см. При гарному догляді (регулярних підгодівлі і поливання) молоді кніфофії зацвітають на 3 рік.

Починаючи з 2-го року життя, в пазухах нижніх листків кніфофії щорічно виростають дочірні розетки. Їх використовують для вегетативного розмноження: в квітні – на початку травня кущ викопують, акуратно відокремлюють дочірні розетки з корінням і висаджують в поживний грунт на відстань, що враховує розміри дорослої кніфофії. Перший час після посадки молоді саджанці притіняют. Зацвітуть вони вже через рік або два.

Порада: Для підтримки постійного декоративного вигляду, екзотичну красуню рекомендуємо раз в п’ять років розмножувати поділом розеток і вносити органічні добрива в лунки при посадці.

Підживлення кніфофії

Підживлення кніфофії потрібно починати вже ранньою весною, як тільки з’являться перші молоді листочки, а вдруге перед цвітінням. Під кніфофію рекомендується вносити органічне добриво (торф, перегній) або мінеральні добрива з великим вмістом азоту.

Відцвілі суцвіття зрізують і підживляють попелом, і калійними добривами – це значно зміцнює рослини перед зимівлею.

knipfofiya1

Поливання кніфофії

У період вегетації рослину потрібно поливати часто і рясно, особливо влітку. Грунт навколо кущів у міру необхідності розпушують, видаляють бур’яни і мульчують.

Укритя кніфофії на зиму

Кніфофія африканська гостя, але більшість видів кніфофії під накриттям досить добре перезимовують ( витримують зниження температури до – 15 ° C).

Найчастіше вимерзання та гниття рослини трапляється в холодну та мокру осінь, а також через неправильне місце висаджування квітки, і через неправильне укриття рослини на зиму..

Накрити кніфофію правильно, вам допоможе наша стаття “Підготовка рослин до зими”

Найвідповідальнішим у догляді за кніфофією є укриття рослини на зиму (без укриття вона маже повністю вимерзнути) . Листя перед укриванням кніфофії обрізати непотрібно (якщо обрізати рослина не буде рясно цвісти, а витратить всі сили для нарощування зеленої маси у наступному році).

Отже переходимо до найвідповідальнішого: Довгі листки кніфофії потрібно зв’язати у пучок і прив’язати до палиці, щоб листки завжди були горизонтально, таким чином вода не потраплятиме у пазухи листя. Далі, листя потрібно накрити агротканиною, а грунт навколо рослини потрібно присипати листям , або торфом. Слід зазначити, що надмірне укриття в досить теплу зиму може привести до випрівання і загнивання розеток, що спричинить загибель коренів , тому плівку не притискають до землі занадто щільно, залишаючи отвори для провітрювання. З середини березня укриття поступово знімають, привчаючи кніфофію до прохолоди і яскравого сонця.

Правильно посаджена і доглянута кніфофія дуже рідко хворіє і може тільки іноді заражатися комахами-шкідниками – трипсами, листогризунами . У разі поразки для боротьби з ними проводять обприскування інсектицидами (за інструкцією).

Не бійтеся вирощувати екзотичну кніфофію, вона не так примхлива, як здається на перший погляд. Її «горять» смолоскипи-суцвіття неодмінно будуть гордістю вашої ділянки, а зрізані у вазі прикрасять домашню обстановку на цілих два тижні ..

Схожі записи