Клематис : догляд – обрізка

Обрізка клематисів є дуже важливим елементом догляду. Від обрізки залежить цвітіння клематиса у майбутньому році.

За літо у клематиса виростає від 5 до 30 (залежно від виду) пагонів, і до настання морозів стебла ліан потрібно обрізати. Як обрізати клематис, розглянемо у цій статті.

Обрізка необхідна клематисам для отримання довготривалого і рясного цвітіння, а також для відновлення куща і для правильного розподілу пагонів. Ступінь обрізки залежить від відмінності біологічних властивостей клематисів з різних систематичних груп.

Групи обрізки клематисів

Залежно від особливостей обрізки і інтенсивності цвітіння, клематиси об’єднані в три групи:

collage_klematis_persha_grupa_obrizki
. . . . . . .

Перша група обрізки клематиса або група А

Об’єднує клематиси, у яких квітки утворюються на пагонах попереднього року. На пагонах поточного року іноді з’являються квітки в невеликій кількості. До цієї групи належать види і сорти клематисів з груп Atragene, Montana (дрібно-квіткові) та ін., Які вирощують без обрізки (або після цвітіння відрізають генеративну частину пагона).

Якщо кущ дуже густий, то частина відцвілих, більш слабких пагонів зрізують дощенту. Це сприяє розвитку більш життєвих пагонів поточного року, які будуть цвісти в наступному році.

Перед укриттям на зиму у клематисів групи А відрізають тільки генеративну (квітучу) частину пагонів поточного року і повністю вирізують слабкі пагони.

collage_klematis_grupi_b

Дивіться також: Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою

Друга група обрізки клематиса або група В

Об’єднує клематиси, у яких квітки розвиваються як на пагонах поточного року, так і на торішніх пагонах. До них відносяться групи клематисів Lanuginosa, Florida, Patens і деякі сорти зі схожими на ці групи ознаками. У цих клематисів спостерігається раннє цвітіння в кінці травня – червні на пагонах попереднього року. Квітки великі, часто махрові або напівмахрові; час цвітіння нетривалий. Друге, або літнє цвітіння клематисів відбувається на пагонах поточного року. Цвітіння рясне – починається з липня і триває до осені.

Щоб отримати тривале цвітіння цих клематисів, їх обрізку проводять в два прийоми. Спочатку влітку відрізають генеративну (квітучу) частину пагона попереднього року після відцвітання; якщо кущ дуже густий, зрізають весь пагін.

Пагони поточного року обрізають перед укриттям клематиса на зиму.

Залежно від густоти куща або для отримання раннього цвітіння в наступному році, застосовують різний ступінь обрізки. Видаляють тільки генеративну частину пагона поточного року (що виріс цього року), якщо хочуть домогтися раннього цвітіння. Середня ступінь обрізки (до першого справжнього листка) і сильна обрізка (видалення всього пагона) – застосовуються при регулюванні кількості пагонів і для рівномірності цвітіння клематисів групи В в наступному році.

У клематисів другої і першої груп обрізки можна залишити частину пагонів, обрізаючи їх на висоті 70-100 см та залишивши великі активні бруньки. Якщо таких бруньок немає (а таке може бути при холодному короткому літі), то пагони потрібно вирізати до рівня грунту або залишити нижню частину пагонів довжиною 20-30 см. Без укриття клематиси цих груп вимерзають бруньки; частіше це трапляється після холодного літа, коли вони не встигають визріти.

collage_klematis_3_grupa_obrizki
. . . . . .

Третя група обрізання клематиса – група С

Ця група – об’єднує клематиси, у яких основна маса квіток утворюється на пагонах поточного року ( групи Jackmanii, Viticella і їх гібриди). Вони цвітуть з липня до середини вересня; максимум цвітіння спостерігається в кінці липня – серпні.

Обрізка цієї групи клематисів дуже проста: перед укриттям на зиму відрізають всі пагони до першого справжнього листка (можна залишити і більшу кількість бруньок) або самого низу.

Після осінньої обрізки клематисів, їх потрібно утеплити перед зимівлею.

Схожі записи