Газанія (гацанія) види, вирощування, догляд

Газанія дуже гарна квітка, вона доповнить будь який квітник своїми яскравими кольорами. Особливістю цієї квітки в тому, що, вона розпускає свої бутони у сонячні дні, а у вечірні та похмурі дні не розпускає.

Газанія (Gazania), також відома як гацанія, це яскравий представник родини айстрових, що налічує близько 40-ка видів. Батьківщиною цієї квітки є Південна Африка, де газація росте, як багаторічна рослина, але в наших кліматичних умовах, її вирощують як однорічну, тому, що перезимувати у відкритому грунті вона не може. Квіти газації нагадують кольорову ромашку, тому іноді її ще називають «африканської ромашкою».

gazanyya_vidi

Види газанії

  • Гацанія довгострілкова (Gazania longiscapa). Однорічна рослина висотою 15-20 см. Квітка до 7 см у діаметрі складається з трубчастих і язичкових яскраво-жовтих пелюсток, основи яких забарвлені в коричневий колір.
  • Гацанія жорсткувата, або блискуча (Gazania rigens, Gazania splendens). Висота рослини до 30 см, квітка від 4,5 до 6 см у діаметрі. Пелюстки трубчасті криваво-чорні, язичкові – яскраво-жовті, червоні чи помаранчеві з чорними, коричневими або білими плямами біля основи.
  • Гацанія Потсі (Gazania pottsii)збільшена копія гацанії жорсткуватої: квітка має діаметр до 12 см.
  • Гацанія павичева (Gazania pavonia) відрізняється від інших формою листя (вузьке, довге до 20 см). Квітка до 8 см у діаметрі з жовто-помаранчевими язичковими пелюстками, які мають чорну основу і жовту серединку.
  • Вирощують також Гацанію пір’ясту (Gazania pinnata), гацанію сніжно-білу (Gazania nivea), гацанію одноквіткову (Gazania unifiora) і гацанію гібридну (Gazania x hybrida), отримані завдяки схрещуванням різних видів, але здебільшого гацанії довгострілкової та жорсткуватої.

В останні роки селекціонери вивели сорти гацанії гібридної здатні цвісти навіть у похмурі дні. З найпопулярніших сортів гацанії гібридної варто згадати:

  • Daybreak Red Stripe – світло-жовті з червоними смужками суцвіття, що розкриваються вранці і закриваються лише в сутінках.
  • сортосуміші Talent – з красивим листям і суцвіттями, що закриваються тільки на ніч.
  • сортогрупа Міністар – сорти з жовтими, білими і оранжевими квітами.
gazaniya1

Коли садити газанію

Сіяти насіння або садити розсаду газанії у відкритий грунт можна у кінці квітня – на початку травня, після загрози нічних морозів, щоб температура повітря в день була 20 градусів Цельсія.

Де садити газацію

Газанію потрібно садити на найсонячнішому місці вашого квітника чи ділянки, так, щоб тінь рослин її не затіняла, тому, що бутони цієї квітки відкриваються у яскраву сонячну погоду. Газанія погано росте на глинистих грунтах.

Як садити газанію

Газацію можна вирощувати з насіння або купити розсаду. Для цього весною, після останніх нічних заморозків, насіння висівають у відкритий грунт. Робити це необхідно якомога раніше, так, як у газаніі тривалий вегетаційний період і зацвітає вона не раніше ніж через 2,5 місяці. Насіння сіють неглибоко – 1-2 см, а відстань між ними має бути не менше 25 см. Так само перед висаджуванням грунт бажано підживити перегноєм або мінеральним добривом.

gazaniya2

Як поливати газацію

Газанія відноситься до посухостійких рослин, тобто тривале перезволоження грунту може бути для неї згубним. Якщо літо жарке та без опадів, рослину потрібно поливати, в гіршому випадку квіти стануть дрібнішими, а тривалість цвітіння значно зменшиться.

Добриво для газанії

Для пишного та довготривалого цвітіння газацію потрібно підживляти мінеральними добривами. Якщо квітка була посаджена у родючий грунт, то підживляти газацію потрібно 1 раз на 30 днів мінеральним добривом. Якщо рослину посадили у «бідний» грунт то підживляти газацію потрібно 1 раз на 14 днів.

Шкідники та хвороби газанії

Газаніі стійкі до більшості типів хвороб та шкідників, але в холодне та дощове літо коріння та пагони рослини можуть загнивати. Так проявляється грибкова інфекція “сіра гниль“.Квітник потрібно прорідити, а грунт розпушити. Гнилі листки видалити, а рослину обробити протигрибковим засобом.

Як зберегти газанію до весни

Газанію можна зберегти до весни. Восени потрібно викопати дорослі кущі і пересадити в горщики. Поставивши рослину на підвіконні, можна спостерігати, як вона продовжує цвісти, ще краще залишити її в добре освітленому приміщенні з плюсовою прохолодною температурою, і періодично поливати. Так буде збережена коренева система. А весною кущик слід обрізати наполовину і висадити на клумбу.

Схожі записи