|

Хвороби троянд, ознаки, боротьба, фото

Хвороби троянд небезпечні не тільки для них самих, але вони поширюються на інші рослини. Ця стаття з описами і фотографіями, допоможе розпізнати перші ознаки захворювання, своєчасно вжити заходів щодо їх усунення, і попередити зараження надалі.

Шкідники троянд

Троянда може захворіти на:

  • Борошниста роса або конідіоз троянди (лат. Sphaerotheca pannosa)
  • Чорна плямистість троянди (лат. Marssonina)
  • Іржа троянд (лат. Phragmidium disciflorum)
  • Інфекційний опік або стебловий рак троянди (лат. Coniothyrium wernsdorffiae)
  • Несправжня борошниста роса або пероноспороз троянди (лат. Pseudoperonospora)
  • Сіра гниль троянд (лат. Botrytis cinerea)
  • Мозаїка – вірусне захворювання троянд і їх лікування (лат. Rose mosaic virus)
  • Рак коріння троянди
boroshnista_rosa123

Борошниста роса на троянді

Сприятливими умовами для появи борошнистої роси це вологість повітря (95–99%) і температура (+20–25°С). Борошниста роса може розвинутися на всі надземні частини троянди. Спочатку борошниста роса з’являється на листках троянди, а далі на бруньках, молодих пагонах і бутонах. Особливо страждають сорти й гібриди з ніжним листям, чайні та чайно-гібридні троянди. Спори борошнистої роси зберігаються між лусочками бруньок.

Детальніше про борошнисту росу і боротьбу з нею читайте у статті «борошниста роса»

chornaplyamistist

Чорна плямистість на троянді

Чорна плямистість зазвичай розвивається у другій половині літа. Сприятливими умовами для появи чорної плямистості на трояндах є висока вологість і різкі коливання температури. Заражаються листя і молоді пагони троянди. На листі з’являються чорні плями, далі вони жовтіють і опадають, при сильному розвитку хвороби кущі повністю залишаються без листя, або лишаються тільки молоді листки, які не розпустились.

Пошкоджені пагони і листя обрізають і спалюють. Хворі троянди обробляють препаратами в яких є мідь і цинк, фунгіцидами. А восени, перш ніж накривати троянди, їх потрібно обприскати 3% мідним або залізним купоросом.

irzha_na_troyandi123

Іржа на троянді

Іржа може з’явитися весною із зараження грибком Phragmidium, якого спори переносяться водою. Іржа ушкоджує всю надземну частину рослини, а при запущеній формі троянда гине. Зверху на листках і пагонах з’являються нарости (спермогонії) жовтого кольору, до осені вони чорніють. На нижній частині листової пластини виникають пустули, які розкидають спори і заражають сусідні рослини. Причиною появи іржі може бути брак бору в грунті.

Профілактикою від іржі є : проріджування троянд від сухого листя і гілок – весна- літо; обробку 3% мідним купоросом або бордоською рідиною – на початку осені; обприскування хімічними імуномодуляторами – при перших ознаках появи.

nespravzhnya_boroshnista_rosa

Несправжня борошниста роса або пероноспороз троянди

Несправжні борошниста роса зявляється через зараження грибком, і інфікує троянду на початку літа. Поширюються спори дощем і вітром. Сприятливими умовами для розвитку несправжньої борошнистої роси є різке зниження температури, заболоченість грунту, висока вологість, а також затінена місцевість з поганою вентиляцією повітря. Ця хвороба ушкоджує: листя, на яких виникають безформні плями темно-червоного або фіолетового кольору, з часом листя починає втрачати форму, скручується й в’яне; стебла троянди – на стеблах з’являються тріщини; пелюстки квітів, вони темніють і відмирають.

При сильних ушкодженнях троянди несправжньої борошнистої росою, рослини повністю викорчовують і спалюють. При невеликих ураженнях кущі троянди потрібно обробити фунгіцидами .А в період формування бутонів обприскати засобами, до складу яких входить мідь і цинк (бордоською рідиною)

sira_gnil123

Сіра гниль на троянді

Сіра гниль з’являється через інфікування грибком Botrytis cinerea і просувається по рослині зверху вниз. Розвитку грибка сірої гнилі сприяють затяжні дощі і підвищення вологості повітря, погане провітрювання при вирощуванні в тепличних умовах. На заражених листках троянди сірою гниллю з’являються темні плями, якщо спори заразять молоді паростки, вони гине, на бутонах і пелюстках зявляються жовтуваті плями, зчасом на них починає проявлятися сірий пухнастий міцелій.

Хворі частини троянди потрібно видалити і спалити, обробляти що 2 тижні фунгіцидами, періодично поливати землю садовими профілактичними препаратами, до складу яких входить марганцівка.

virusna_mozaika123

Вірусна мозаїка на троянді

Вірусна мозаїка з’являється через зараження вірусом і передається через заражені інструменти при обрізанні та при щепленні. Вірусна мозаїка починає зараження з нижнього листя і просувається по рослині доверху. Листя покриваються світлими дрібними плямами і опадають. Вірусна мозаїка для саду є небезпечною, тільки ви побачили перші ознаки вірусу негайно треба з ним боротися. Вірусна мозаїка може перекинутися на кущі бузку, смородини, аґрусу, малину.

Всі садові інструменти потрібно обробляти в 1% йодовим розчином. Щоб троянди не хворіли на вірусну мозаїку, потрібно садити їх на місцях з постійним сонячним освітленням і хорошим провітрюванням, на родючий грунт з рівнем кислотності (рН) не нижче 6,5-7,6. З настанням березня до розпускання бутонів троянди потрібно підживити.

rak_stebel_na_troyandi

. . . . . .

hvorobi_troyand123

Інфекційний опік троянд або стебловий рак

Знімаючи навесні укриття з троянд, багато садівники виявляють на пагонах ознаки небезпечного захворювання – інфекційного опіку. Щоб уникнути його, починати профілактику потрібно ще восени, готуючи троянди до укриття.

Інфекційний опік дуже легко передається від рослини до рослини. Викликається грибом Coniothyrium wernsdorffiae, який здатний розвиватися при низьких температурах. Головною ознакою захворювання троянди – чорні некротичні плями з червоною облямівкою, добре помітні на пагонах троянд. У міру розвитку хвороби кора підсихає, тріскається і відшаровується, заражена гілка гине. Ефективних народних або промислових засобів від інфекційного опіку не існує, вирішальну роль відіграють профілактика і своєчасні радикальні дії при появі ознак захворювання.

Щоб уникнути зараження троянди цією хворобою потрібно: перед укриттям троянд на зиму обробити 3% -ним розчином бордоської рідини (300 г мідного купоросу і 450 г негашеного вапна на 10 л води); продезінфікуйте секатор, перш ніж перейти від одного куща до іншого. Збудник інфекційного опіку часто передається від хворих рослин до здорових через садові інструменти; промивайте ранки на корі 1% -ним розчином мідного купоросу (1 ст. л з гіркою на 1 л води), їх також можна замазати тетрацикліновою маззю, яка продається в аптеках; видаліть не визрілі пагони. При сильних морозах вони змерзнуть, і під час відлиги відмерлі тканини стануть осередком розвитку інфекції; обов’язково видаліть листя перед укриттям. Інакше під укриттям випаровування з листя триватиме, а висока вологість створює умови для розвитку грибів; Дотримуйтесь терміни обрізки. Троянди обрізають приблизно в другій половині жовтня, коли нічні температури опустяться нижче нуля

rak_na_troyandi_korinnya

Кореневий рак на троянді

Кореневий рак проявляється у вигляді наросту біля основи куща. Швидше, це бактеріальне захворювання на кореневій шийці, на місці щеплення троянди або біля основи куща на корінні троянди. У будь-якому випадку наріст утворюється в місці зіткнення пагонів із землею. Захворювання здатне вражати будь-яку троянду, але найбільшій небезпеці піддаються рослини на глинистих і погано дренованих грунтах.

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Раковий наріст потрібно зрізати гострим ножем. Інструмент, яким зроблений зріз, дезінфікують Якщо наріст розпадеться на частини, необхідно ретельно зібрати їх і видалити з саду, а місце, і навколо, обробити препаратами для боротьби з бактеріями – збудниками кореневого раку. У багатьох випадках після такої обробки рослина виживає. Загиблий кущ викопують і перед посадкою нової троянди обов’язково замінюють грунт в посадковій ямі..

Також читайте інші статті:

ЧОМУ НЕ ЦВІТУТЬ ТРОЯНДИ

ЯК РОЗМНОЖУВАТИ ТРОЯНДИ ЖИВЦЯМИ

ТРОЯНДА: ВИДИ ТРОЯНД

ДОГЛЯД ТРОЯНД ВІДКРИТОГО ГРУНТУ

МІНІАТЮРНА ТРОЯНДА (КІМНАТНА) – ДОГЛЯД

ЧИМ ТА ЯК ПІДЖИВЛЯТИ ТРОЯНДИ ВОСЕНИ

Як пересадити старий кущ троянди

Схожі записи