Цілющі трави: м`ята перцева

Кожна людина в своєму житті пила чай з м’яти перцевої, її так багато в нашому житті, а в чому саме полягає її користь?

Сьогодні людині відомо приблизно трьохсот видів м’яти, проте широкого поширення набули близько 20-25 видів цієї рослини.

Найвідоміший – м’ята перцева, яка часто використовується в лікувальних цілях. Цей сорт є культурною рослиною, отриманим від схрещування садової та водної м’яти.

М’ята перцева – це багаторічна рослина з родини Глухокропивових. Стебло у м’яти перцевої чотиригранне, порожнисте, висотою близько одного метра. Листочки яйцевидної подовженої форми з зубчиками по краях, а корінь горизонтальний і дерев’янистий. Цвітіння у цієї рослини починається з червня і триває до вересня. Найбільше в м’яті перцевої цінуються стебло і листочки, які збирати потрібно до цвітіння, так як саме в цей час в рослині найбільше ефірного масла – ментолу.

У хімічному складі м’яти головним елементом є саме ментол. Близько 2,5% ментолу міститься в листі, в суцвіттях його кількість сягає 4-6%. М’яту завжди вважали лікарською рослиною. Відвари і настої м’яти можна застосовувати і зовнішньо, і внутрішньо.

Корисні властивості м’яти перцевої

Обов’язково потрібно враховувати корисні властивості м’яти при лікуванні таких захворювань, як ангіна, бронхіт, фарингіт і нежить. Вона має болезаспокійливу і судинорозширювальну дію. Використовується для усунення нудоти, поліпшення травлення, при метеоризмі, астмі, нервових розладах, запальних процесах в легенях і бронхах, при гінекологічних, серцево-судинних, простудних захворюваннях, спазмах, мігрені, жовчнокам’яній хворобі

Ментол, який в достатній кількості міститься в м’яті, використовується для виготовлення м’ятної есенції. Її додають до складу одеколонів, зубних паст, еліксирів для догляду за порожниною рота. Крім того, з м’ятного масла виготовляють різні м’ятні краплі, мазі, шлункові таблетки. М’ята – відмінний засіб для лікування шкірних захворювань, її відвар допомагає зняти подразнення і свербіння.

Протипокази вживання м’яти перцевої

Не можна застосовувати для лікування дітей грудного віку, так як ментол може викликати пригнічення або зупинку дихання. Бажано утриматися від використання м’яти в лікуванні дітей до 5 років. Крім того, м’ята протипоказана алергікам, вагітним і жінкам які годують грудьми, а також людям, які мають знижений артеріальний тиск і низький тонус венозних судин, при пониженій кислотності шлунку.

rozmnozhennya_myati_nasinnyam

Розмноження м’яти перцевої насінням

Виростити м’яту можна з насіння. Для подальшого розмноження частіше використовують отримані від дорослого куща живці і кореневища. Часу на догляд за ними піде менше, а розростуться вони швидше, ніж сіянці. З насіння м’яти отримують розсаду, яку потім висаджують у відкритий ґрунт. Їх посів проводять в середині весни. Оскільки вони дуже дрібні, під час процедури зручніше використовувати паличку з загостреним кінцем, яку періодично мочать в воді. Можна взяти і спеціальний шприц для насіння. Контейнер для розсади повинен бути широким і неглибоким. Його заповнюють живильним субстратом. При посіві насіння м’яти, насіння не заглиблюють, а лише злегка (максимум на 5 мм) вдавлюють в ґрунт. Потім на посадкову ємність натягують харчову плівку. Розмістити її потрібно на сонці, можна навіть виставити на незасклений балкон, якщо на вулиці тепло. Для проростання насіння м’яти потрібно, щоб повітря було прогріте до 21-24 ° C. Коли проклюнуться сходи, догляд за ними буде включати лише регулярний полив. Після того, як вони зміцніють, їх пікірують в окремі горщики і ставлять в прохолодне місце. У відкритий ґрунт сіянці висаджують ближче до кінця травня, коли на них виросте по 3-5 пар листя. Широко практикується і вирощування м’яти в домашніх умовах. Посадку насінням можна провести відразу на грядки, але це не дуже зручно через їхні малі розміри.

rozmnozhennya_myati_zhivcyami

Інші способи розмноження

Перцева м’ята розмножується живцями або частинами кореневища. Обидва способи дозволяють молодим кущам зберегти всі властивості материнської рослини. Живці з м’яти можна нарізати, коли на них буде по 5 листків і утвориться брунька поновлення. Їх довжина повинна складати 7 см. Садити їх потрібно в підготовлену грядку, живці м’яти присипають ґрунтом і рясно поливають. Їх вкорінення багато часу не займе. Популярний і інший спосіб. Нарізані живці ставлять в ємність з водою і тримають в ній, поки не з’являться коріння. Ніякий догляд в цей час їм не потрібно. Потрібно буде лише час від часу підливати воду в міру її випаровування. Потім живці висаджують на грядки з інтервалом в 20-30 см. Якщо потрібно отримати відрізки кореневища м’яти, його витягують із землі і злегка підсушують. Розподіл проводять так, щоб кожна частина складалася з 10-12 вузлів. Отримані кореневища кладуть в неглибокі (8-10 см) лунки. Роблять їх на відстані 30-40 см одна від одної. Саджаючи рослину, в лунку кидають жменю перегною.

Як та коли збирати м’яту, та як правильно зберігати м’яту?

Лаванда буває рожевою, фіолетовою, білою і навіть жовтою.

Схожі записи