Хіріта – догляд

Хіріта відносно нова для нас рослина, але з кожним роком вона стає все більш популярною. Інтерес до квітки хіріта обумовлений легким доглядом. Ця квітка підійде для квітникарів початківців, а її види та сорти вражають.

Хіріта (Chirita) – рід з сімейства геснерієві (Gesneriaceae), що нараховує до 180 видів багаторічних і однорічних трав’янистих рослин, що цвітуть. Ця рослина дуже схожа на фіалку кімнатну – сенполію. Стебло у хіріти коротке, з віком стебла дерев’яніють. Листова пластина змінюється від виду до виду і може бути майже лінійної, округлої, яйцеподібної форми. Суцвіття пазушні, зазвичай багатоквіткові, гроновидні. Цвіте з травня по вересень трубчастими квітками білого, блакитного, синього, рожевого забарвлення.

collage_hirita1

Види хіріти

Весь рід хіріти прийнято ділити на три різних за морфологічними ознаками підроди: Microchirita, Chirita і Gibbosaccus. З недавнього часу остання група виділена в окремий рід – Прімуліна (Primulina).

Microchirita

– сама нечисленна група, яка налічує близько 20 видів. Основною відмінною ознакою цього підроду – відсутність квітконосу і характер формування квіток, які невеликими групами ростуть з стебла листка, а не пазух, як у більшості квіткових рослин. Типові представники підроду: Хіріта мікробанановая (Chirita micromusa), Хіріта лавандова (Chirita lavandulacea) має фіолетові квіти, стебло бурдове.

Chirita

– включає 45 видів. Типовою ознакою для всіх представників цього підроду є зрощений віночок з листків, у якого майже не залишається окремо ростучих пелюсток. У культурі види Chirita поширені мало. Chirita sinensis ‘Hisako’.

Gibbosaccus, або Прімуліна,

– найбільш численна і популярна в культурі група, яка налічує близько 90 видів. Дуже поширений цей підвид у Китаї, зокрема, південні провінції. Особливістю рослин, що входять до групи, є відсутність стебла ( не у всіх). Прикореневі листя зібрані в розетки. Квітконоси пазухи, довгі, несуть 3 – 9-квіткові парасольки суцвіть. Ця група широко використовується селекціонерами для створення різних гібридів і сортів, яких до теперішнього часу налічується безліч.

Найбільш популярні види: Хіріти китайська, або срібна (Chirita sinensis), Хіріти Таміа (Chirita tamiana), Хіріти лінійнолісткова (Chirita linearifolia)

З видових форм групи Gibbosaccus виведено безліч гібридів і ще більше – сортів. Серед них є як ряболисті, так і велико-квіткові рослини. Але, як і всі хіріти, вони дуже легкі в догляді і не особливо вимогливі до умов вирощування

collage_hirita2

Як доглядати за хірітою

Квітка хіріта легка у догляді, якщо дотримуватись нижче перелічених рекомендацій.

Яскравість світла для хіріти

Хіріта полюбляє розсіяне світло. Підходить для східного і західного вікна, слід притіняти від прямих обідніх променів. При яскравому світлі листя хіріти жовтіють і скручуються (тому на південному вікні потрібне обов’язкове притінення). При нестачі світла відсутнє цвітіння.

Температура повітря для хіріти

Хіріта рослина теплолюбна і може загинути при низькій температурі. Комфортною температурою є: влітку +23-+25 ° С, взимку не нижче +15 ° С. Рослина слід оберігати від протягів.

Як поливати хіріту

Під час цвітіння цій рослині потрібен регулярний полив, приблизно кожні 2 дні, проте верхній шар грунту між поливами повинен злегка підсихати, горщик ніколи не повинен стояти у воді, тому, що від надлишку вологи рослина може зігнити. Проте, земля не повинна пересихати повністю. Використовувати тільки м’яку теплу воду. Холодна вода шкідлива для хіріти, на листках можуть з’явитися плями. З настанням осені полив скоротити, взимку поливати 1 раз в тиждень. Вода не повинна потрапляти на листя і на квітки.

collage_hirita3

Вологість повітря для хіріти

Слід обприскувати повітря навколо хіріти, уникаючи попадання вологи на квітки і листя, на яких від води можуть утворюватися плями. Краще поставити горщик в піддон з вологою галькою і не обприскувати рослину або використовувати інші методи підвищення вологості. Також хіріти тримайте подалі від батарей під час опалювального сезону.

Пересадка та грунт для хіріти

Пересаджують цю рослину, коли коріння рослини займуть весь горщик (1 раз в 2-3 роки навесні). Горщик має бути низьким і широким, глибокі горщики не підходять для хіріти. При пересадці слід бути обережним, щоб не пошкодити її тендітні коріння. Хіріті підходить легкий повітропроникний слабокислий грунт. Для грунту власного приготування можна взяти 2 частини листової землі, 1 частина грубозернистого піску або перліту, 1 частина торфу, 1 частина перегною, можна додати деревне вугілля. Підходять субстрати на основі торфу з додаванням не менше 30-50% піску або перліту. Обов’язково використовувати дренаж.

Добриво для хіріти

З весни до осені ці квіти потрібно підживляти 1 раз на місяць рідким добривом, розведеним удвічі. Надлишкова підгодівля негативно позначається на рослині.

Розмноження хіріти

Хіріта легко розмножується, а саме : листям у березні – квітні, насінням у травні.

Дивіться відео про фіалку кімнатну. Квіти у фіалки різнокольорові, прості, махрові, хвилясті діаметром від 2 і до 4 см.

Шкідники та хвороби хіріти

Заражається павутинним кліщем, білокрилкою, попелицею.

Помилки в догляді

Великі листя жовтіють – природній процес їх старіння.

Коричневі сухі плями на листках – результат сонячного опіку.

Повільно росте, стебла витягнуті, листя дрібні – брак світла.

Листя скручуються, а їх кінчики засихають, сохнуть бутони – сухе повітря.

Листя жовтіють і гниють – надмірний полив, низька температура повітря.

Схожі записи