|

Бальзамін: догляд

Бальзамін (Impatiens) – багаторічна і однорічна рослина, що належить до родини бальзамінових. У природному середовищі бальзамін можна зустріти в тропічних та субтропічних лісах Азії та Африки. Бальзаміни – рослини невибагливі, за ними легко доглядати, вони швидко ростуть, рясно і довго цвітуть, легко розмножуються.

collage_impatiens_niamniamensis

Бальзаміни вирощують як і кімнатні рослини, так і рослини відкритого грунту. Весною бальзаміни висаджують у квітник, а восени викопують і заносять до хати. Бувають багаторічні та однорічні види бальзамінів. Однорічні бальзаміни дуже гарні для вирощування у відкритому грунті і на балконах. На сьогоднішній день можна придбати насіння бальзаміну. У них можуть бути квіти різного кольору, однотонні і строкаті, прості і махрові. Бальзамін має багато народних назв: сором’язлива, вогник, вічноцвіт.

collage_impatiens_walleriana

Цвітуть бальзаміни дуже гарно, при правильному догляді – цілий рік. Найчастіше рожевими або червоними кольорами, але бувають і сорти, що мають квітки жовтого, помаранчевого, білого кольорів, двоколірні, махрові з контрастною серединкою. Листя у бальзамінів можуть бути різних відтінків зеленого кольору, зелено- коричневого, червонувато-зеленого або строкаті. Стебла у бальзамінів соковиті, розгалужені, висотою від 15 до 50 см залежно від сору. Після цвітіння у бальзаміну з’являються зелені плоди, які після дозрівання утворюють суху коробочку з насінням. Навіть від легкого дотику вона «вибухає» і розкидає насіння.

collage_impatiens_hawkeri

Види бальзамінів

Багаторічна робота селекціонерів дозволила вивести безліч гібридів і сортів бальзамінів, що різняться висотою, кольором, розміром квітки, забарвленням листя.

    Основні види бальзамінів:
  • Бальзамін Хокер (Impatiens Hawkeri) – був основою для новогвінейських гібридів бальзаміну (Impatiens New Guinea). Листя видовжені, великі, цвіте цілий рік. Ці гібриди чудово ростуть на сонці.
  • Бальзамін Валлера (Impatiens walleriana) – був основою для величезної кількості сучасних гібридів. Цей вид рясно цвіте, з червонувато-коричневим листям і соковитими стеблами.
  • Бальзамін ніамейский (Impatiens niamniamensis) – цей вид має дуже гарні, але незвичні для бальзаміну червоні, жовті або двоколірні квіти.
impatiens_morsei

Як доглядати за бальзаміном

Доглядати за кімнатним бальзаміном неважко, його радять вирощувати початківцям у садівництві.

Яскравість світла для бальзаміну

Бальзамін невибагливий до освітлення: рости може як на підвіконнику, так і у затіненому кутку, але для постійного, рясного цвітіння йому потрібне яскраве світло кілька годин на день. На південній стороні підвіконня у спекотні літні дні його краще не тримати або затінювати від палючих променів сонця. Добре підходить східне і західне вікно. Влітку прекрасно росте на балконі і у відкритому грунті.

У відкритому грунті бальзаміни будуть добре рости там, де є легка півтінь, багато сортів рекомендують висаджувати в тінистих місцях. Добре переносять сонце новогвінейські гібриди.

impatiens_kilimanjari

Температура повітря для бальзамінів

Кімнатні бальзаміни непримхливі і їм підходить будь-яка кімнатна температура, але взимку не нижче + 12° С.

Полив та вологість повітря для бальзаміну

Бальзамін вологолюбна рослина. У нього соковиті, наповнені вологою, стебла. При недостатньому поливі квітка не пропаде, але втратить пружність і може скинути листя. Влітку полив повинен бути рясний, земляна грудка постійно повинна бути вологою, взимку полив скорочують, не допускаючи пересихання земляної грудки. Застій води в піддоні шкідливий, може призвести до гниття коренів і стебел.

Для бальзаміну підходить невисока вологість повітря (звичайна кімнатна вологість), але при сухій вологості квітки почнуть обпадати, тому обприскуйте його. При обприскуванні старайтесь, щоб вода не потрапляла на квіти.

Добрива для бальзаміну

У весняно-осінній період підживлювати бальзамін потрібно що 14 днів комплексним мінеральним добривом для квітучих рослин. У зимовий період достатньо підживляти 1 раз на 30 днів.

vikoristannya_balzaminu

Обрізка бальзаміну

Щоб бальзамін був пишний, його потрібно весною обрізати чи прищипувати (відщипнути точку росту), тобто обрізати верхню частину стебел. Обрізані стебла можна використати для розмноження.

Грунт та пересадка бальзаміну

Бальзаміни невибагливі до грунту. Можуть рости майже в будь-якому грунт, здебільшого, грунт повинен складатися з дернової землі, перегною і піску . Бальзамін пересаджують (способом перевалки) щороку весною. Горшик має бути на 1, 5 см ширший за попередній. Бальзамін добре цвіте у тісному горщику, у великому горщику процес цвітіння затримається.

collage_impatiens_rozmnozhennya

Розмноження бальзаміну

Бальзаміни розмножуються дуже легко: живцями і насінням.

Живці вкорінюються дуже швидко (протягом 14 днів), їх акуратно пересаджують в невеликі горщики і вже через 2 місяці молоді рослини можуть зацвісти.

collage_impatiens_shkidniki_ta_hvorobi

Шкідники та хвороби

На бальзамін рідко нападають шкідники, але може вражатися павутинним кліщем, білокрилкою і попелицею.

Хвороби з’являються при неправильному догляді.

Надлишок вологи сприяє розвитку сірої гнилі, а при різких змінах температур може з’явитися борошниста роса.

Опадають нижні листки – напад шкідників, нерегулярний полив, переохолодження.

В’януть листя– недостатній полив, гниття коренів, напад шкідників. Якщо коріння почало гнити, рослину можна спробувати врятувати способом обрізки і вкорінення живців.

Мало квіток – недостатньо світла або поживних речовин, занадто холодно, горщик завеликий.

Опадають квітки і бутони – надто сухе повітря або земляна грудка пересохла.

Коричневі плями на листі – сонячні опіки.

Схожі записи